Hlavní navigace

Angela Merkelová podpořila plán ECB na odkup státních dluhopisů

7. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ECB je tedy opět o něco blíže, aby vstoupila na sekundární trh a snížila náklady financování postižených zemí (zejména Španělsko, Itálie).

V mezičase se jednotliví státníci vyjadřují k možnostem řešení situace. Premiéři Španělska a Itálie vyčkávají, s čím přijde ECB, která sama vyčkává, s čím přijdou vlády těchto zemí. Situace se momentálně točí v začarovaném kruhu, ze kterého by se Evropa mohla dostat žádostí Španělska o celkový bailout. To je ale zatím, zdá se, v nedohlednu. Německý index DAX otevírá mírně pod včerejšími zavíracími hodnotami. 

Americké obchodování bylo včera málo volatilní, když hlavní nárůst trhů nastal již při otevření. V průběhu seance se hodnota hlavních indexů příliš neměnila, ale na konci přišel mírný výprodej. To ovšem nezměnilo nic na tom, že indexy uzavřely den v zelených číslech: S&P +0,23%, Nasdaq +0,74%, Dow Jones +0,16%.

Obchodování v Asii se obešlo bez významnějších kurzotvorných informací. Trhy mírně rostly zejména pod vlivem lepších zpráv z Evropy. Hlavní indexy uzavřely následovně: Nikkei +0,88%, Kospi +0,05%, Shanghai Composite +0,05%.

Německá Munich Re reportovala čistý zisk za 2Q ve výši 808 mil. EUR vs. očekávání trhu 736 mil. EUR. Firmě se podařilo navýšit výnosy a k vyššímu zisku pomohly i nižší náklady na pojistné události. Zajišťovna díky pozitivnímu vývoji v prvním pololetí letošního roku řekla, že je více než za polovinou cesty k dosažení plánovaného celoročního zisku 2,5 mld. EUR a mírně tak zvýšila guidance. Výsledky považujeme za mírně pozitivní pro akcie Munich Re. (Marek Hatlapatka)Hospodářské výsledky dnes zveřejnila mateřská společnost ČSOB, belgická KBC. Ta ve 2Q2012 vykázala ztrátu 539 mil. EUR ve srovnání se ziskem 333 mil. EUR ve stejném období loňského roku. 

Hlavní příčinou byl odpis části hodnoty bank, které KBC hodlá prodat, a které kvůli tomu přeřadila do kategorie aktiv určených k prodeji s příslušnými účetními dopady. Po očištění o jednorázové položky KBC dosáhla čistého zisku 372 mil. EUR, mírně nad očekáváním trhu (354 mil. EUR). Banka dále řekla, že snížila svoji expozici vůči PIIGS na polovinu a plánuje vrátit velkou část státní pomoci (celkem 4,7 mld. EUR) do konce letošního roku. Připomínáme, že samotná ČSOB oznámí výsledky za 2Q během dnešního dne. (Marek Hatlapatka)

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes nás čeká pouze pár méně významných makrodat. V 10:00 Itálie odreportuje průmyslovou produkci, to samé učiní Velká Británie v 10:30. V 11:00 poté Itálie zveřejní HDP za 2Q. Nejdůležitější údaj přijde ve 12:00 z Německa o podnikových objednávkách. Dnes nečekáme žádné důležité aukce státních dluhopisů ani výsledky velkých firem.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).