Hlavní navigace

Analytici hlásí lepší časy, uvěří tomu investoři?

10. 4. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Poslední měsíc na trzích byl ve znamení stabilizace a mírného růstu. Akciové indexy si připsaly zisky, americký dolar si navzdory nižší averzi k riziku udržel silnou pozici vůči koši hlavních světových měn. Jenže zatímco západ se začíná probouzet, východní Evropa se zmítá v krizi a politické nestabilitě, Japonsko je před nejhorší recesí od války a Češi dostali novou mezinárodní „nálepku“.

K dobré náladě na trzích přispěla zejména v druhé polovině března americká centrální banka Fed, když oznámila plán nakupovat ve výrazně vyšším měřítku hypoteční a státní dluhopisy, aby tak ulevila stále v problémech zmítajícímu se bankovnímu sektoru. Dolar reagoval prudkým oslabením, v posledních týdnech se ale opět stabilizoval u EUR/USD 1,32­. Dolaru také v posledních týdnech pomáhaly lepší než očekávaná makroekonomická data. Na trhu s bydlením se situace v 1. kvartále mírně stabilizovala. Společně s čísly z trhu s bydlením překvapovaly i data průmyslové aktivity. Očekávání v americké ekonomice se také zlepšují. Povzbuzení přinesl i další pomocný balíček amerického ministerstva financí. Zato v eurozóně například index podnikatelské nálady v březnu opět klesal. Ekonomický sentiment eurozóny v březnu klesl dokonce na nejnižší úroveň v historii průzkumu.

Přes mírné náznaky uklidnění situace, faktem zůstává, že světová ekonomika se zmítá v recesi. Situaci nejlépe vystihují údaje z trhů práce a aktivitě v průmyslu. V USA vzrostla míra nezaměstnanosti v březnu na 8,5 %, což představuje nejvyšší úroveň za posledních 26 let. V eurozóně dosáhla nezaměstnanost této úrovně již v únoru a očekává se, že dále vzroste. V USA se dále prohlubují problémy v automobilovém průmyslu. V minulém týdnu trhy rozvířily trhy o zprávy o vládním zamítnutí restrukturali­začních plánů automobilky General Motors a Chrysler.

První oživení již příští rok

V současnosti pronikají zprávy o tom, že GM se připravuje na ochranu před věřiteli. Evropa nadále trpí poklesem průmyslových objednávek, který v podstatě započal před rokem, od října 2008 ale průmyslové objednávky klesají meziročně dvouciferným tempem (v lednu –31 %). V minulém týdnu mimo jiné zasedala Evropská centrální banka, a přestože ekonomika se potácí v recesi a meziroční inflace se v dalších měsících dle odhadů přiblíží nule, ECB překvapila trhy, když snížila úrokové sazby jen o 25 bazických bodů, referenční úrokovou sazbu na 1,25 %. Naději na lepší časy udržela ECB tím, že nevyloučila opětovné snížení sazeb na dalším zasedání a uvedení jiných podpůrných opatření zejména na zvýšení možností úvěrů a potřeb financování firmám. ECB očekává oživení v ekonomice nejdříve v roce 2010.

Anketa

Myslíte si, že vás osobně zasáhnou důsledky finanční krize?

V Japonsku schválila vláda plán nové stimulace ekonomiky za 15,4 bilionu jenů (přes tři biliony korun) – japonská ekonomika se nachází v nejhorší recesi od 2. světové války. V únoru klesla průmyslová výroba meziročně o 38 %. Dále pak například ve Velké Británii klesal výkon průmyslu o více než 12 %. Do Velké Británie přišlo jaro alespoň v podobě lepších výsledků indexu PMI ve službách, který se v březnu vyšplhal nejvýše za posledních 6 měsíců (45,5 bodů), stejně tak vzrostl index očekávání, který nejspíše odráží schválené balíčky na podporu ekonomiky a uvolněnou měnovou politiku. Hodnoty těchto indexů jsou ale stále ještě daleko od dlouhodobého průměru okolo 75 bodů.

Setkání G20 – největší událost předvelikonoční nízké likvidity na trhu

Výsledek setkání států světa, které tvoří 90 % světové ekonomiky, byl očekáván s napětím po několik dní, a to zejména protože předešlá setkání zklamala svou nekonkrétností. Tentokrát se světoví lídři opravdu snažili, aby přišli s jasným a rozhodným vyjádřením. Skupina G20 se dohodla, že vynaloží zhruba bilion dolarů (asi 20 bilionů Kč) na boj s hospodářskou a finanční krizí. Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Do budoucna chtějí zakročit i proti daňovým rájům a G20 rovněž navýší kapitál Mezinárodního měnového fondu (MMF), a to o 500 miliard USD. Navýšení prostředků MMF by mohlo pomoci v následujících měsících rozvojovým trhům, zejména to pak má význam pro východní Evropu, která v současnosti využívá pomoci MMF nejvíce. Trhy přijaly výsledek jednání spíše pozitivně, dá se i říci, zavládla mírná euforie. Index MSCI sledující rozvojové akciové trhy vzrostl jen v minulém týdnu o 10 %. Od počátku roku jsou to pak právě rozvojové trhy, které zaznamenávají nejvyšší nárůsty, trhy východní Evropy zůstávají ovšem o něco pozadu (viz následující graf).

Akciové indexy v roce 2009

Zdroj dat: Bloomberg.com, k 8. 4. 2009.

O Velikonocích se někde neobchoduje

Tento týden provází obchodování nízká likvidita, neboli méně nakupujících a prodávajících, kvůli velikonočním svátkům, když v některých zemích západní Evropy se ve čtvrtek a pátek neobchoduje. Na trhy se opět vkrádá nejistota, a to kvůli zveřejňování výsledků společností za první čtvrtletí, které se na nás v dalších týdnech povalí. Trhy také budou pozorně sledovat výsledky bank. Akciové trhy proto v těchto dnech kolísají z červených do zelených čísel, a naopak. Americká Goldman Sachs přesto ve své poslední zprávě uvedla, že to nejhorší z recese je již za námi a doporučuje proto kupovat „procyklické“ tituly, tedy akcie, které rostou s růstem ekonomiky. Zdá se tedy, že dobrá nálada se vrací mezi analytiky, další týdny ale ukážou, jestli se vrátí i mezi investory.

Východní Evropa se zmítá v krizi a politické nestabilitě

Sled domácích událostí v posledních týdnech neprospíval východní Evropě jako celku, jediným pozitivním impulsem byl výsledek jednání skupiny G20. Nejprve rezignoval maďarský premiér, poté padla v Česku vláda. Dá se říci, že země teď musí hasit dva problémy v jednu chvíli – a to problém s prudce rostoucí nezaměstnaností a politické krize. V reakci na zhoršující se data z maďarské ekonomiky snížila ratingová agentura S&P rating dlouhodobých závazků Maďarska v cizí i domácí měně na BBB- z předchozích BBB.

V Maďarsku parlamentní strany dosáhly dohody a novým premiérem bude Gordon Bajnai. Toho čekají velice nepopulární kroky, především seškrtání veřejných výdajů. Maďarský forint reagoval posílením a táhl měny regionu. Forint přesto stále ztrácí od počátku roku k euru téměř 10 % (k 9. dubnu EUR/HUF 291). Trnem v patě Maďarsku stále zůstává propad průmyslových objednávek v eurozóně, tedy prudký pokles domácí průmyslové produkce (v únoru meziročně klesla o více než 25 %) a exportu, na kterém je maďarská ekonomika závislá. Nezaměstnanost se tak v únoru vyšplhala na 9,1 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1999, kdy se tento údaj nezaměstnanosti začal sledovat. Domácí měna v reakci na problémy v ekonomice prudce klesla, a jak je vidět z následujícího grafu, daří se jí nejhůře z trojlístku CZK-PLN-HUF.

Regionální měny k EUR od roku 2004

Zdroj dat: www.cnb.cz, k 8.4.2009.

Česko získalo novou mezinárodní nálepku

V České republice jsme měli šanci sledovat vyjednávání o nové vládě (a především taky vzácnou návštěvu amerického prezidenta Obamy). Politická situace má šanci se zklidnit se jmenováním nové vlády a předčasnými volbami v říjnu, ovšem nálepku politicky nestabilní země nám nějaký čas nikdo neodpáře. Ekonomickou situaci v ČR vystihuje údaj míry nezaměstnanosti za březen – ta vzrostla z 7,4 % na 7,7 % a zároveň údaje ukázaly, že za poslední rok klesl počet volných pracovních míst o téměř 100 tisíc na 50 tisíc v březnu. Meziroční inflace v březnu poprvé za posledních šest měsíců vzrostla – na 2,3 % a rozšířil se tak ještě více rozdíl mezi prognózou ČNB a skutečností  – na 0,9 %, když ČNB čekala inflaci v březnu na 1,4 %. Snižování úrokových sazeb ze strany ČNB se tak v současnosti s velkou pravděpodobností odkládá na později. Koruně tento fakt pomáhá, stejně tak mírně lepší nálada na trzích. Posílila tak z úrovní na počátku minulého týdne okolo 27,70 korun za euro až na nynějších 26,57 korun za euro (9. 4. 2009). Ve srovnání s ostatními měnami rozvojového světa stále měny východní Evropy zaostávají. Silnější dolar ovlivňuje pozitivně latinskoamerické měny a asijské měny vůči euru, které se pohybují k dolaru velice těsně (srovnání v následujícím grafu).

Měny rozvojových trhů v roce 2009

Zdroj dat: Bloomberg.com, k 8.4.2009.

Autor článku

Specializuje se převážně na měnový a dluhopisový trh a vývoj světové ekonomik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).