Hlavní navigace

Amerika přestává tisknout peníze. Investory to znervózňuje

5. 4. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Amerika zastavuje kvantitativní uvolňování, se kterým investoři už počítali. Náladě nepřidají ani špatné zprávy z Evropy a tak burzy padají.

Komentář trhu

Evropské trhy zachvátila prodejní vlna a když investoři před velikonočními svátky pod vlivem nepříznivých zpráv raději opouštěli pozice.  Pražská burza nebyla výjimkou, index PX v dopoledních hodinách snížil ztráty na méně jak 1 %, nicméně v druhé polovině dne je opět rozšířil až na 2 %.

Zásadní zprávou byl úterní záznam ze zasedání Fedu, z něhož vyplynulo, že FOMC se nekloní k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování, se kterým již řada investorů počítala. Strach je také stále o to, zda Španělsko a Portugalsko budou schopny snížit své zadlužení a provést deklarované reformy, což se projevuje růstem výnosů dluhopisů na trhu.

Náladě nepomohl ani nižší objem v aukci prodaných španělských dluhopisů a nižší průmyslové objednávky v Německu. Erste Group oslabila na 403,5 Kč (-4,6 %), Komerční banka i přes blížící se dividendu uzavřela na 3 568 Kč. ČEZ klesl na 793,1 Kč ,Telefonica na 379,3 Kč. CETV odepsalo 2,1 %, zájem investorů díky nedávnému zvýšení cílové ceny od Bank of America drží titul stranou od větších výprodejů. NWR ztratilo 2,2 %, nepříjemnou zprávou je že Evraz Vítkovice, kvůli vysoké ceně povolenek, zvažuje ukončení výroby oceli.

Telefonica CR: Negativní. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč

ČTÚ rozhodl o tom, že bude nově moci nařídit současným operátorům, aby zpřístupnily své sítě virtuálním operátorům. Jedná se o zpřísnění regulace, doposud se uvažovalo pouze o povinnosti zpřístupnit nově dražené kmitočty v rámci takzvané digitální dividendy. Zprávu vnímáme negativně vzhledem k možnosti zvýšení konkurence na telekomunikač­ním trhu.

skoleni_8_6

Maloobchodní tržby – únor

Maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 1,6%. Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně klesly 0,2% a meziročně klesly o 1,6%. Výraznou roli, stejně jako v lednu, sehrály kalendářní efekty (+1 pracovní den), které se projevily především u prodejů aut (3,5 % r/r), které také byly hlavním faktorem celkového růstu (příspěvek 1,1 p.b.). V maloobchodě (beze moto) tržby rostly jenom mírně (0,7%). Rostly pouze prodeje nepotravinářského zboží (+2,1%), dál klesly reálné prodeje potravin (-0,4%) a také pohonných hmot (-0,9%). Spotřebitelská poptávka je velmi opatrná a poslední 2 měsíce maloobchodní tržby rostou jenom díky kalendářním efektům. Očekáváme, že opatrnost u poptávky domácností zůstane i po většinu roku, v druhé polovině roku mohlo dojít k mírnému oživení, až odezní negativní obavy (DPH, částečně nezaměstnanost, pokles reálné mzdy). Opatrná spotřebitelská poptávka domácností podporuje náš názor, že ČNB ponechá úrokové sazby (0,75 %) letos beze změny.

Komentář k americkému obchodování

Americké akcie, podobně jako evropské, pokračovaly v předchozím propadu po nepříliš povedené aukci španělských dluhopisů. Přítomnost rizik na trhu připomněl zhoršeným výhledem i výrobce paměťových médii SanDisk (-11,2 %). Dolar pokračoval ve svém tažení proti Euru a přiblížil se k hranici 1,31;  což  opět tlačilo na ceny komodit. Zlato ztrácelo až 2 %, stříbro dokonce až 5 %, ropa WTI odepsala 2,8 %. Nedařilo se ani financím: Citigroup –3,5 %, BAC –2,6 %. Výrobce elektromobilů Tesla Motors ztratil 7,9 % po zprávě, že fond z Abú Dhabí prodával velký balík akcií, což v souvislosti s nedávným odstoupením člena boardu Al-Darmakího dává podnět ke spekulacím. Apple lehce korigoval své minulé nárůsty (-0,8 %). Naopak po zprávách o probíhající reorganizaci rostly akcie Yahoo! (+0,6 %) a na úterní růst navázaly některé aerolinie Delta +1,6 %, US Airways Group +1,6 %. Index Dow Jones zakončil na 13 075 bodech (-0,95 %), S&P 500 propadlo o 1 % na 1 399 bodů, když v plusu byl pouze defenzivní sektor telekomunikací a technologický index Nasdaq odepsal 1,5 % na 3 068 bodů.


Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).