Hlavní navigace

Amerika natiskne další peníze. Těží z toho dolar i koruna

18. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americký dolar proti euro posiloval. Dařilo se i koruně poté, co šéf Fedu oznámil další kroky na podporu zotavení ekonomiky.

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně stagnovaly (trh očekával +0,0 %), meziroční dynamika se tak udržela na +1,7 %. Červnová průmyslová produkce vzrostla o 0,4 % m/m (trh +0,3 %), využití kapacit se pak zvýšilo ze 78,7 % na 78,9 % (trh 79,2 %). Čistý příliv dlouhodobých prostředků do USA dosáhl v květnu 55 mld. USD (trh 41,3 mld.). V dubnu to bylo pouze 27,2 mld. USD.

Nové registrace aut v EMU v červnu poklesly o 2,8 % y/y, květnu byly nižší o 8,7 %. ZEW index za celou EMU se v červenci snížil z –20,1 bodu na –22,3 bodu. Německý ZEW index se snížil z 33,2 bodu na 21,1 bodu (složka ohodnocující současnou situaci) a z –16,9 bodu na  19,6 bodu (složka očekávání). U první složky trhy očekávaly mírnější propad (na 30,0 bodu), druhá složka se vyvíjela zhruba v souladu s očekáváními.

Polská zaměstnanost v červnu stagnovala (trh +0,2 % m/m), meziročně je vyšší o 0,1 %. Průměrná mzda pak vzrostla o 4,3 % y/y (trh +3,5 %).

Dolar si v úterý připisoval proti euru zisky

Americký dolar si v úterý připisoval proti společné evropské měně zisky a posunul se z ranních úrovní okolo 1,2300 USD/EUR na 1,2190. V pozdějším obchodování ovšem většinu svých zisků ztratil a dnes ráno se obchoduje okolo úrovně 1,2270 USD/EUR.

Trhy během dne čekaly na proslov šéfa Fedu B. Bernankeho. Dle něho je snižování nezaměstnanosti neuspokojivě pomalé a zopakoval, že centrální banka je připravena přijmout další kroky na podporu zotavení ekonomiky. Z možných kroků pak vyjmenoval další nákup aktiv včetně cenných papírů navázaných na hypotéky, snižování úrokových sazeb na rezervy, které drží komerční banky u centrální banky či pozměnění komunikace výhledu na úrokové sazby.

Dnes bude v EMU zveřejněno stavebnictví za květen, to ovšem nebude příliš sledovaný údaj. V USA se pak dočkáme údajů z trhu nemovitostí a také béžové knihy.

Regionální měny v úterý posilovaly

Obchodování na trzích bylo v úterý pro středoevropské měny pozitivní. Polský zlotý a maďarský forint během dne postupně posilovaly, česká koruna se pak přidala po 16. hodině, tedy v době, kdy šéf americké centrální banky B. Bernanke zopakoval, že Fed je připraven přijmout další opatření, jež budou potřeba na podporu silnějšího zotavení. Koruna tak vůči euru posílila z ranních úrovní okolo 25,40 CZK/EUR pod 25,30.

skoleni_8_6

V regionu jsme se dočkali pouze ekonomických dat z Polska. Tamní zaměstnanost byla v červnu vyšší o 0,1 % y/y a průměrná mzda vzrostla o 4,3 % y/y. Dnes se dočkáme polského průmyslu za červen, který by se měl dle trhu zvýšit o 4,1 % y/y. Z domácí ekonomiky se pak dočkáme červnových údajů o cenách v průmyslu, které by měly dle našich odhadů klesnout o 0,3 % m/m. Příznivě by měl působit efekt nižších cen ropy v posledních měsících (vrchol cen ropy v korunovém vyjádření nastal v březnu). Nicméně proinflačním faktorem pro nadcházející měsíce by měla být oslabující koruna. Meziroční dynamika cen v průmyslu by měla dále zpomalit z 1,7 % na 1,5 %. 

Česká swapová křivka v úterý poklesla na svém delším konci o přibližně 3 bb a na kratším o něco méně. 10Y výnos státního dluhopisu se poprvé dostal pod úroveň 2,50 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).