Hlavní navigace

Američtí statistici by měli revidovat růst HDP nahoru

24. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

PMI index v USA nečekaně klesnul z 54,1 na 52,6 bodu (trh 54,0 bodu). Prodeje stávajících nemovitostí meziměsíčně klesly o 3,4 %, zatímco analytici čekali pokles pouze o 2,7 %.

Zprávy a události

Index ekonomických podmínek chicagského Fedu si polepšil z nahoru revidovaných –0,29 bodu na 0,04 bodu, zatímco trhy očekávaly zlepšení na +0,05 bodu.

Kompozitní PMI index za eurozónu v listopadu vzrostl o půl bodu na 54,4 (trh 54,0). Shodně o půl bodu vzrostly indexy ve službách a v průmyslu. První na 52,8 bodu a ten druhý na 54,6 bodu. U obou složek trh čekal stagnaci.  V Německu PMI index v průmyslu přidal z 52,1 bodu na 52,6 bodu (trh 52,0 bodu). Ve službách se stejný index zvýšil z 54,5 bodu na 55,6 bodu (trh 54,4 bodu). Kompozitní index tak vzrostl z 54,2 bodu na 54,9 bodu (trh 54,0 bodu).  Stejný index ve Francii ve své složce o průmyslu přidal v souladu s očekáváním z 50,6 bodu na 50,8 bodu. Ve službách se důvěra snížila z 52,7 bodu na 51,3 bodu (trh 52,5 bodu). Kompozitní index se tak propadnul z 52,6 bodu na 51,3 bodu (trh 52,5 bodu).

Důvěra v ekonomiku eurozóny vzrostla

Kurz společné evropské měny proti americkému dolaru se včera odrazil od hladiny 1,06 USD/EUR, nejnižší hodnoty od poloviny letošního dubna a dnes ráno otevírá na 1,063 USD/EUR.

Vpředhledící PMI indikátory pro eurozónu včera překvapily slušným růstem, když si o půl bodu polepšily v obou svých složkách (průmysl a služby). Jejich hodnoty jsou nyní konzistentní s růstem HDP na přelomu roku o 0,5 % q/q. Ekonomové SG jsou však v odhadech ekonomického růstu v eurozóně opatrnější. Očekávají progres o 0,3 % q/q v posledním čtvrtletí letošního roku a o 0,4 % q/q v prvním čtvrtletí příštího roku. Dobrou zprávou je, že se zlepšuje dynamika průmyslu i přes slabou výkonnost globálního obchodu. To by mohlo naznačovat začínající cyklus investic do fixního kapitálu. Celkovému výsledku eurozóny výrazně pomohly údaje z Německa, kde se obě také zvedly obě složky a celkový index vzrostl o 0,7 bodu. Tento dobrý výsledek bude pravděpodobně znamenat, že německá Bundesbanka nebude nakloněna dalším akcím ze strany ECB.

Dnes bude v Německu zveřejněn druhý odhad HDP a odhalena bude i růstová struktura. Předběžný odhad ukázal na mezičtvrtletní růst ve třetím čtvrtletí o 0,3 %. Podle ekonomů SG se na něm nejvíce podílela spotřeba domácností a vlády, zatímco investice by naopak měly zpomalit. Negativní příspěvek by měl přijít i od zahraničního obchodu, který táhnul růst ve druhém čtvrtletí. Indikátor důvěry v německou ekonomiku Ifo by měl mírně klesnout v obou svých složkách. Nicméně stále se pohybuje na vysokých hodnotách. Nejistota panuje ohledně dopadu skandálu okolo značky VW. Ten by mohl důvěru v německou ekonomiku rozkolísat.

Zpřesnění prvního odhadu ekonomické dynamiky bychom se měli dočkat také v USA. Američtí statistici ve svém prvním odhadu předpokládali růst o 1,5 % q/q anualizovaně. Ekonomové SG se domnívají, že druhý odhad by mohl přinést revizi na 2,2 %. Podle nich by se mělo ukázat, že tvorba zásob nepůsobila tak negativně, jak se původně zdálo. Navíc očekávají, že spotřebitelské výdaje byly vyšší, než ukazoval původní odhad.

Na regionálních měnách klid

Regionální měny prožívají klidný začátek týdne. Kurz koruny se pohyboval ve velmi úzkém koridoru dvou haléřů, když se v odpoledních hodinách přiblížil úrovni kurzového závazku ČNB 27,02 CZK/EUR. Maďarský forint stejně jako polský zlotý oslabil přibližně o 0,2 %. Nízká aktivita je odrazem prázdného kalendáře ekonomických událostí v regionu.

CHP22

Dnešek přinese pouze indikátory důvěry v českou ekonomiku. Rizikem pro horší výsledek konjunkturálního průzkumu je kauza Volkswagen a geopolitické napětí. Nicméně nepředpokládáme, že by i horší výsledek vzdálil korunu od hladiny kurzového závazku.

Česká swapová výnosová křivka včera následovala svůj eurový protějšek a mírně zvýšila svůj sklon, když na krátkém konci vzrostla přibližně o 1 bb a na dlouhém konci přidala 3 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).