Hlavní navigace

Američtí spotřebitelé táhnou ekonomiku USA

13. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Maloobchodní prodeje v USA za prosinec by měly vykázat solidní tempo a potvrdit tak pozici spotřebitelů jako hlavního motoru růstu tamní ekonomiky.

V Maďarsku by měla inflace akcelerovat na 1,7 % y/y, nejvýše od poloviny roku 2013. Český běžný účet vykáže přebytek ve výši 11,5 mld. CZK podporován hlavně slušným přebytkem zahraničního obchodu.

Důvěra v ekonomiku v lednu dále potvrdí rostoucí trendy

Dnešek je ve znamení dat z USA. Po listopadovém zklamání by maloobchodní prodeje v USA v prosinci měly opět ukázat svou sílu. Ekonomové SG očekávají růst o 0,7 % m/m, především díky prodejům aut a pohonných hmot. Bez těchto položek by maloobchod měl přidat 0,4 % m/m. Pokud se tato čísla potvrdí, bude to znamenat další důkaz toho, že američtí spotřebitelé představují hlavní motor růstu i pro rok 2017.

Ze západu jdou velmi dobré zprávy i pro českou ekonomiku

Včerejšek na trzích na západ od nás překvapil vyšší listopadovou průmyslovou produkcí v eurozóně. Předstihové indikátory navíc ukazují solidní dynamiku i pro poslední měsíc loňského roku. Také údaj o německém HDP za celý rok 2016 byl vyšší než tržní konsenzus analytiků. Ten byl překonán o 0,1 pb, když celoroční růst dosáhl 1,9 %. Z údaje vyplývá, že v posledním čtvrtletí ekonomika přidala 0,6 % q/q. Oboje tedy představuje dobré zprávy pro české exportéry, potažmo celé české hospodářství, a to nejen pro růst v závěrečném čtvrtletí 2016 ale i pro výkon v letošním roce. Ten totiž bude profitovat z rostoucích mezd a velmi dobré nálady jak německých, tak i domácích spotřebitelů.

Inflace a data o vnější pozici budou hýbat regionem

Dnešní ekonomický kalendář v regionu obsahuje položky z každé sledované země. Maďarská spotřebitelská inflace za prosinec by měla zrychlit na 0,3 % m/m. Meziroční tempo by pak mělo přidat o 0,5 pb a povyskočit na 1,6 %. Tedy na úroveň, kde se pohybovala naposledy v polovině roku 2013. V Polsku bude dnes finálním číslem potvrzena spotřebitelská inflace za prosinec. Kromě toho budou publikována čísla za vnější pozici polské ekonomiky. Na rozdíl od konsenzu analytiků agentury Bloomberg očekáváme, že vývoj zahraničního obchodu v listopadu ve srovnání s říjnem zpomalil. Bilance běžného účtu se ovšem polepší vlivem přílivu prostředků z EU fondů.

skoleni_29_6

V České republice bude také publikován údaj o vnější pozici ekonomiky. Bilance běžného účtu platební bilance by podle nás měla dosáhnout 11,5 mld. CZK. Tento přebytek je živen především stále se zlepšující bilancí zahraničního obchodu.

Prázdný kalendář se podepsal pod malou volatilitou měn

Včerejší prázdný kalendář a obecně absence zásadních událostí vedla včera spíše k nižší obchodní aktivitě. Kurz koruny a zlotého vůči euru stagnovaly. Koruně se tak ovšem stalo sice při mnohem menší volatilitě ve srovnání se zlotým. Maďarský forint oproti euru posílil o čtvrt procenta těsně nad 307 HUF/EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).