Hlavní navigace

Americký trhu práce tlačí úroky výše a zamotává ECB hlavu

Jan Čermák

Vypadá to, že americké ekonomice se opravdu daří. Alespoň touto řečí hovoří listopadová čísla, která ukazují na to, že ekonomika se rychle oklepala z přechodné nejistoty, kterou způsobilo rozpočtové provizorium a dočasné uzavření některých federálních úřadů v USA.

Doba čtení: 1 minuta


Připomeňme si, že v pondělí to byl velmi důležitý předstihový ukazatel nálady v americkém průmyslu, který se nejenže vyšplhal na více než dvouletá maxima, ale navíc jeho struktura ukazuje na skutečně plnohodnotnou konjunkturu v tomto sektoru. Včera pak další střípek do mozaiky přidal tzv. ADP report z trhu práce, který ukázal, že americká ekonomika vytvořila v listopadu 215 tisíc nových pracovních. Dodejme, že obdobný, avšak z hlediska váhy podstatně významnější report nás přitom čeká v pátek, kdy budou zveřejněny oficiální vládní statistiky z amerického trhu práce.Vzhledem k tomu, že korelace mezi těmito údaji a ADP je v poslední době velmi silná, dá se tedy i v pátek očekávat další dobré číslo.

Velmi dobrá americká data dost zásadně oživila úvahy o tom, zdali americká centrální banka nebude přece jenom agresivnější v otázce možného zpomalení měnové expanze. V tržní praxi se to již projevuje růstem dolarových úrokových sazeb, které sebou táhnou vzhůru i ty evropské. To je samozřejmě velmi nepříjemná situace pro ECB, která právě dnes bude probírat novou makro prognózu, která jí neřekne nic jiného než, že inflace zůstane hluboko pod jejím inflačním cílem (2 %). Jinak řečeno, ekonomika eurozóny by si zasloužila co nejnižší úrokové sazby, avšak eventuální nákaze způsobené růstem těch dolarových se ale neubrání.

Našli jste v článku chybu?