Hlavní navigace

Americký trh práce zřejmě zklame a dále zhorší náladu na trzích

4. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Euro si v pátek proti dolaru připsalo přes půl procenta, když se kurz dostal k 1,115 USD/EUR. Evropská měna tak pokračovala v částečném umazávání ztrát, které utrpěla kvůli rozhodnutí o brexitu.

Index nákupních manažerů v průmyslu (ISM) se ve Spojených státech v červnu zvýšil na 53,2 bodu, když trh očekával stagnaci na 51,3 bodu.

Nezaměstnanost v eurozóně se v souladu s očekáváním v květnu snížila o 0,1 pb na 10,1 %.

ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky v Q1 16 na +0,4 % q/q. Meziročně ekonomika přidala 3,0 %. Průmyslový PMI v červnu klesl na 51,8 bodu z květnových 53,3 bodu (trh 53,6 bodu). Státní rozpočet vykázal v červnu přebytek 40,6 mld. CZK.

Polský PMI z průmyslu se v červnu snížil na 51,8 bodu z přechozích 52,1 bodu (trh čekal 52,5 bodu). Maďarský index spadl na 50,9 bodu po 52,2 bodu v červnu.

Euro mírně koriguje své předchozí ztráty

Euro si v pátek proti dolaru připsalo přes půl procenta, když se kurz dostal k 1,115 USD/EUR. Evropská měna tak pokračovala v částečném umazávání ztrát, které utrpěla kvůli rozhodnutí o brexitu.

Tento týden přináší nízkou prázdninovou likviditu, což ještě umocní svátek v USA. Po většinu týdne se z hlavních ekonomik navíc dočkáme jen mála ekonomických údajů, které ve světle britského rozhodnutí pravděpodobně obchodování na trzích zásadně neovlivní. Výjimkou může být páteční statistika z amerického trhu práce. SG předpokládá, že počet nově vytvořených pracovních míst (140 tis.) zaostane za konsenzem analytiků (173 tis.), což by mohlo opět zamíchat s očekáváním trhu pro měnovou politiku Fedu. Revize výhledu SG umazala původně očekávané letošní zvýšení sazeb v prosinci. Nyní ho SG vidí až v polovině příštího roku.

Trhy budou během týdne dále sledovat vývoj v Británii. Důležitá bude tvorba konsenzu pro zasedání Bank of England v příštím týdnu. ECB zasedá o týden později, Fed na konci měsíce. Vzhledem k nervozitě spojené s brexitem a dalšími problémy ve světové ekonomice (jen pomalý růst, možné prudké zpomalení v Číně) je pravděpodobné, že světovou ekonomiku čeká prodloužení období velmi nízkých úrokových sazeb.

Brexit nadále oslabuje korunu

Koruna na závěr týdne opět ztratila. Zatímco během čtvrtečního večera se česká měna posunula vůči euru až na 27,06 CZK/EUR, v pátek opět oslabila až k úrovni 27,12 CZK/EUR. Ještě výraznější ztráty zaznamenaly ostatní středoevropské měny, zlotý a forint. Do obchodování v regionu se totiž nadále promítá zvýšená nervozita a volatilita po britském referendu.

V pátek zveřejněné indikátory z ekonomiky vývoj na koruně neovlivnily. ČSÚ potvrdil zpomalení českého hospodářství v Q1 16 na +3,0 % y/y především kvůli poklesu veřejných investic. To bylo vidět i v plnění státního rozpočtu ke konci června. Vládní bilance uzavřela první pololetí v přebytku 40,6 mld. CZK, když je na jedné straně vyšší výběr daní, ale zároveň jsou nižší právě kapitálové (investiční) výdaje.

skoleni_29_6

Tento týden zřejmě bude na trhu s korunou nadále panovat zvýšená volatilita i kvůli nižší prázdninové likviditě. V horizontu dalších týdnů by se kurz měl nicméně vrátit směrem k hranici kurzového závazku, protože hodnotu koruny bude nadále podporovat slušný vývoj domácí ekonomiky.

V nadcházejícím týdnu se dočkáme první várky tradičních měsíčních indikátorů z české ekonomiky. Ve čtvrtek ČSÚ zveřejní statistiku zahraničního obchodu, který by měl v květnu vykázat přebytek 14,8 mld. CZK po 23,6 mld. CZK v dubnu. Meziměsíční pokles přebytku je dán jak růstem cen ropy (vyšším schodkem komoditní bilance), tak kalendářními efekty, které pravděpodobně zvýšily dovozy. Ty zřejmě prospějí i květnovým maloobchodním tržbám, stejně jako pokračující dobrá situace na trhu práce a rostoucí mzdy. Maloobchod bez aut by měl přidat 7,7 % y/y. Průmysl v květnu opět táhly automobilky. Celý sektor by měl vykázat růst o 7,8 % y/y.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).