Hlavní navigace

Americký trh práce maluje světové ekonomice růžovou budoucnost

11. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký trh práce nepřestává překvapovat svojí silou. Měsíční přírůstek pracovních sil znovu překonal 200 tisíc a míra nezaměstnanosti spadla na 7,7 % – to je nejnižší úroveň od konce roku 2008.

Pozitivní je také, že nabírání nových zaměstnanců probíhalo napříč všemi důležitými sektory (průmysl, stavebnictví, maloobchod). Zvlášť významné je zrychlení tvorby pracovních míst ve stavebnictví (+48 tisíc zaměstnanců). To jenom potvrzuje trend pokračujícího oživení realitního trhu, na který v posledních měsících ukazuje dobrá dynamika prodejů nových domů a stavebních povolení. Příjemné také je, že se prodlužuje pracovní týden. To ukazuje na možnost tvorby nových pracovních míst i v budoucnu. Současně jediným významnějším sektorem, který propouštěl, zůstal stát. V takovém prostředí může Amerika snést plánovanou rozpočtovou restrikci velice slušně, aniž by byla nějak výrazněji zasažena soukromá spotřeba.

legislativni_zmeny_21

Je trochu paradoxní, že skoro 5 let po pádu Lehman Brothers, se tak Amerika znovu stává jedním z mála ostrovů stabilní domácí poptávky. Eurozóna především kvůli tvrdé dietě periferií sází na vývoz. Uvidíme, zda na tom něco v tomto týdnu změní první summit Evropské unie po posledních italských volbách. Jakékoliv náznaky posunu od cílování deficitů veřejných financí k strukturálním (popřípadě pro-růstovým) reformám by trhy uvítaly.

Čína, jak potvrzují víkendová data, také zatím není úplně schopná opustit model růstu založený na investicích do exportních odvětví. Maloobchod zpomaluje, zatímco výroba investičních produktů zrychluje. Domácí spotřeba zůstává v nejlepším případě nepoužitelnou berličkou, v nejhorším nebezpečným generátorem úvěrového růstu.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).