Hlavní navigace

Americký maloobchod potvrdí dobrou kondici tamější ekonomiky

15. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Obchodování s eurem proti dolaru včera nakonec nevykázalo žádný trend. Před obědem sice společná evropská měna posílila až o 0,7 %, ale tyto zisky začala odpoledne umazávat a nakonec skončila poblíž svých ranních hodnot.

Počet nových žadatelů o podporu se zvýšil na 284 tis. osob (před týdnem 277 tis. osob) a počet stávajících osob pobírající podporu v nezaměstnanosti vzrostl z 2,23 mil. osob na 2,26 mil. osob.

Americké importní ceny v souladu s očekáváním trhu prohloubily pokles na 1,2 % m/m, což ovšem díky efektu statistické základy znamenalo už pouze – 8,2 % y/y.

Růst německého HDP dostál očekávání trhu, když za celý loňský rok vzrostl o 1,7 %. Bilance vládního hospodaření pak loni vykázala přebytek ve výši 0,5 % HDP. • Statistika německých velkoobchodních cen prohloubila pokles z 0,2 % m/m v listopadu na –1,1 % m/m v prosinci. • Italská průmyslová produkce v listopadu se snížila o 0,5 % m/m, když trh očekával růst o 0,2 % m/m.

Maďarská spotřebitelská inflace v prosinci zaznamenala – 0,3 % m/m (podle očekávání trhu); 0,9 % y/y.

Dnes se trhy zaměří na americká data

Obchodování s eurem proti dolaru včera nakonec nevykázalo žádný trend. Před obědem sice společná evropská měna posílila až o 0,7 %, ale tyto zisky začala odpoledne umazávat a nakonec skončila poblíž svých ranních hodnot.

V podstatě to tak kopírovalo zveřejněná data na evropském kontinentu. Dopoledne byl totiž zveřejněn růst německého HDP za celý rok 2015, který potvrdil očekávání trhu, když vzrostl o 1,7 %. Oproti předpovědi ekonomů SG byla reportována o něco vyšší spotřeba vlády a investice. S provedenými revizemi v časové řadě ekonomové SG očekávají růst německého HDP ve čtvrtém čtvrtletí na úrovni 0,4 % s rizikem směrem dolů, protože zveřejněné měsíční indikátory zaostávají za svým vývojem. Zároveň byl také potvrzen přebytek německého rozpočtu na úrovni 0,5 % HDP.

Odpoledne byl zveřejněn zápis z prosincového jednání ECB, které přineslo podrobnosti ohledně kontextu minulého rozhodnutí. Někteří členové rady guvernérů vyjádřili obavy o dlouhodobější rizika vyplývající z podstřelování cíle. Na druhou stranu jiní akcentovali pozitivní signály postupného oživení a posílení důvěry v budoucí pozitivní vývoj, tak aby tento optimistický postoj podpořil fungování současného nastavení měnové politiky. Část členů neviděla úplně důvod pro další kroky nad rámec snížení depozitní sazby o 10 bb. Rada guvernérů se totiž shodla, že by to snížení nemuselo přinést žádné škody a stále to ponechá prostor pro další pohyb sazby. Zvýšení objemu nakupovaných aktiv byla také diskutována, ale rada se shodla pouze na tom, že toto opatření opět v budoucnu projedná. Program nákupu vládních dluhopisů byl podroben varování, že obsahuje závažná rizika a vedlejší efekty, které znamenají, že by tento program měl být používán pouze v případě velmi negativního vývoje (deflace). Nejednotnost a nerozhodnost vyjádřená v zápise, tak včera odpoledne podpořila korekci eura směrem dolů.

Dnešní obchodování bude spíše vyhlížet data z USA, kde bude zveřejněno velké množství ekonomických údajů. Trh očekává, že prosincový výsledek maloobchodních prodejů bude solidní. Ekonomové SG očekávají, že by mohl dosáhnout 0,3 % m/m, což by předčilo oba předcházející měsíce. Růst v kontrolní skupině by se mohl zlepšit z listopadových 0,6 % m/m na 0,8 % v prosinci.

Polský zlotý včera opět začal ztrácet

Česká koruna byla během včerejší obchodní seance opět úzce přimknutá ke hranici 27,02 CZK/EUR. Obchodování s korunou nedostalo žádné impulsy, ani co se týče zveřejněných dat či nějakého komentáře.

Maďarský forint včera prodělal podobný vývoj, když se pohyboval kolem hladiny 316 HUF/EUR. Vliv neměla ani zveřejněná inflace, která totiž dopadla podle očekávání trhu. Meziměsíčně poklesla o 0,3 %, což v meziročním vyjádření znamenalo růst o 0,9 %.

FIN21

Polský zlotý během včerejšího obchodování opět ztrácel, když oslabil o skoro procento. Dosáhl tak nejslabší hodnoty od dubna 2012. Důvodem je holubičí vyznění závěrů z včera skončeného zasedání centrální banky. Guvernér M. Belka se ve své řeči vyjádřil k tomu, že nikdo nemohl očekávat tak nízké ceny ropy a i z tohoto důvodu bude inflace v Polsku nízká během celého letošního roku. Oslabování zlotého pak vidí pozitivně, protože pomáhá zvyšovat dovozní ceny a tak i inflaci. Důvodem pro toto oslabování, podle jeho slov, je spíš vývoj v zahraničí než domácí události. Další vývoj úrokových sazeb odmítl komentovat s odkazem, že to bude rozhodnutí nové bankovní rady, která bude skoro kompletně obměněna v únoru a březnu.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula o 2 bb dolů po celé své délce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).