Hlavní navigace

Americký HDP ve třetím čtvrtletí podle všeho oslabil

29. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americký HDP bude ostře sledovaný, protože jeho výraznější zklamání může v podstatě zničit jakékoli šance na zvýšení sazeb ještě letos. Ekonomové odhadují, že došlo k výraznému zpomalení růstu.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září klesly o 1,2 % m/m (trh –1,5 %). Po očištění o dopravní prostředky statistika klesla o 0,4 % m/m. Objednávky kapitálových statků nečekaně klesly o 0,3 % m/m (trh +0,2 %). Spotřebitelská důvěra v USA klesla z dolů revidovaných 102,6 bodu na 97,6 bodu (trh 102,9 bodu).

Spotřebitelská důvěra v Německu podle Gfk v listopadu v souladu s očekáváním klesla na 9,4 bodu.  Francouzská spotřebitelská důvěra v říjnu mírně klesla na 96 bodu z 97 bodů v září, zatímco trh čekal její stagnaci.

Maďarská míra nezaměstnanosti v září nečekaně klesla z 6,7 % na 6,4 %, zatímco analytici čekali pokles pouze na 6,6 %.

Zasedání Fedu dolar povzbudilo

Zasedání centrální banky USA výrazně podpořilo americkou měnu. Ta ze svých ranních hodnot okolo 1,105 USD/EUR po zveřejnění výstupu ze zasedání posílila o více než jeden cent a dnes ráno se obchoduje za 1,094 USD/EUR.

Američtí centrální bankéři si včera nechali otevřená vrátka pro zvýšení sazeb ještě tento rok. Reakce trhu na sebe nenechala čekat. Zatímco před zasedáním byla pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb odvozená z tržních cen pouze 32 %, po včerejšku je to již 48 %. Tomu, že sazby budou vyšší po lednovém zasedání, odpovídá již nadpoloviční pravděpodobnost 55,3 %.

V Evropě se na slušných úrovních udržely indikátory spotřebitelské důvěry. Obava, že s nimi zatřese skandál okolo značky Volkswagen, se tak nepotvrdila. To je konzistentní s prognózou SG, že ekonomický růst v posledním čtvrtletí tohoto roku bude na současné evropské poměry slušný.

Jaký byl ekonomický růst ve třetím čtvrtletí ve Spojených státech, odpoví dnešní statistiky. Americký HDP bude ostře sledovaný, protože jeho výraznější zklamání může v podstatě zničit jakékoli šance na zvýšení sazeb ještě letos. Ekonomové SG odhadují, že došlo k výraznému zpomalení růstu z 3,9 % q/q anualizovaně na 2,4 %. Stojí za ním zejména slabší tvorba zásob, zatímco domácí spotřeba si pravděpodobně vedla dobře, když vzrostla o 3,3 % q/q anualizovaně.

V Evropě bude zveřejněna německá inflace. Spotřebitelské ceny by sice v meziměsíčním vyjádření měly ještě o 0,2 % klesnout, meziroční inflace by však měla stoupnout z 0,0 % na 0,1 %. Důvodem je efekt statistické základny cen pohonných hmot, které v říjnu loňského roku již začínaly klesat.

Z pohledu vývoje na devizových trzích nás tedy čeká zajímavý den. Vzhledem k našemu relativně optimistickému odhadu amerického HDP očekáváme, že dolaru by mohla vydržet dobrá nálada a mohl by pokračovat v posilování.   

Koruna s drobnými výkyvy přilepená ke 27,10 CZK/EUR

V posledních dvou dnech byl kurz koruny velmi blízko k hladině 27,10 CZK/EUR. Nebylo ani příliš důvodů pro jeho pohyb. Žádné nové ekonomické údaje v Česku nebyly zveřejněny a zasedání amerického Fedu na korunu nemělo výraznější vliv.

Obchodování s polským zlotým a maďarským forintem bylo před zasedáním Fedu mírně nervózní, nicméně kurzy těchto středoevropských měn ani po zveřejnění výstupu ze zasedání výrazný pohyb nezaznamenaly.

Maďarská nezaměstnanost za září překvapila svým rychlým poklesem z 6,7 % na 6,4 %. Dnešek bude na regionálních trzích velmi klidný i vzhledem k tomu, že nebudou zveřejněny žádné makroekonomické údaje.

Česká swapová výnosová křivka se v úterý snížila svůj sklon, když se její dlouhý konec posunul přibližně o 4 bb dolů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).