Hlavní navigace

Americký HDP na konci roku 2012 v mínusu. Tentokrát to ale příliš nevadí

31. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle předběžných dat, která mohou být snadno revidována, vykázala americká ekonomika v posledním kvartále minulého roku překvapivý pokles.

Fakt, že se největší ekonomika světa propadá a ještě k tomu překvapivě, by byl za normálních okolností poplašnou zprávou, která by finanční trhy velmi znervóznila, a rovněž výstupy ze včerejšího jednání Fedu by byly méně smířlivé.

Skutečnost, že se tomu tak včera nestalo, mají na svědomí dvě dodatečné informace: za prvé jde o velmi decentní pokles (-0,1 % mezikvartálního “anualizovaného” růstu) a za druhé struktura růstu (resp. příčina propadu) je trhy i Fedem snadno akceptovatelná.

Tip do článku - účto fakturace duben

Předně, růst zbrzdilo v posledních letech bezprecedentní snížení výdajů na armádu, které zjevně souvisí s tím, že americká armáda pomalu dokončuje svoji válku s terorem započatým po 11. září 2001. Cynik by řekl, že to nejhorší co mohlo americký HDP potkat je ukončení bojových operací v Iráku a Afganistanu – všichni však tušíme, že střednědobě se to americké ekonomice musí vyplatit, neboť omezené zdroje budou vynakládány produktivněji než je nahánění Talibanců. A dále, růst zbrzdilo čerpání zásob, které bylo rychlejší než jejich doplňování. To se ve statistikách národních účtů projevuje negativně v daném období, avšak všichni vědí, že zásoby se budou muset doplnit, což v následujícím období HDP naopak pozvedne.

Slabý výkon americké ekonomiky v minulém čtvrtletí tak sice není důvodem k panice, avšak jistou obezřetnost pro následující měsíce si je ještě potřeba ponechat. Je evidentní, že náběh vyšších daní na počátku tohoto roku se minimálně v prvním půlroce podepíše na ekonomice negativně. Další nejistotu představuje i hrozba náběhu výdajových škrtů, které mohou přijít s koncem tohoto kvartálu, a to pokud se Republikáni s demokraty nedohodnou na střednědobé fiskální strategii. Pokud se však americká ekonomika přes tyto překážky přehoupne, pak jí čekají světlé zítřky, ke kterým jí paradoxně dopomůže právě slabý výsledek HDP z konce roku 2012.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).