Hlavní navigace

Americký Fed zvedne sazby a naznačí rozpouštění nahromaděných aktiv

14. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Klidné obchodování z prvních dvou dnů tohoto týdne dnes rozčeří důležité statistiky ze Spojených států, na které naváže zasedání Fedu.

Americká čísla podle nás zklamou, když zejména inflace ukáže na ještě větší zpomalení, než trhy čekají. Fed by však zklamat neměl a potřetí v tomto cyklu by se měl odhodlat ke zvýšení sazeb. To trhy ale očekávají. Důležitější tak bude, co Fed řekne například o plánu rozpouštět aktiva, která naakumuloval v průběhu programu kvantitativního uvolňování.

Maloobchod i inflace v USA zklamou

Zpřesnění německé inflační statistiky by trhy překvapit nemělo. Dopolední pozornost tak bude zaměřena zejména na čísla o dubnové průmyslové produkci v eurozóně. Ta je tažená zejména německou produkcí, která zaznamenala v dubnu velmi silný růst. Zvýšení naznačují i předstihové indikátory.

Americká čísla podle ekonomů SG spíše zklamou. Prodeje automobilů v květnu podle všeho klesly a spolu se snižující se cenou pohonných hmot podkopnou růst maloobchodních tržeb, které se v USA sledují v nominálním vyjádření. Nicméně prodeje v kontrolní skupině, která je o tyto položky očištěna, by měly zaznamenat další zlepšení. Ukazuje se tak, že oslabení spotřeby domácností, které bylo zaznamenáno v národních účtech v prvním čtvrtletí, bylo pouze dočasné.

O něco méně dočasné je zpomalení inflace. Cenová hladina v USA podle nás v květnu nepatrně klesla. Za snížením stojí zejména ceny energií, které reagují na zlevňování ropy na světových trzích. Údaje o cenách by tak na trhy mohly vnést nervozitu ještě předtím, než se dozvíme závěry ze zasedání Fedu.

Fed dnes zakončí své dvoudenní zasedání zvýšením sazeb o 0,25 pb. Tento krok však očekává drtivá většina analytiků a je započítán v tržních cenách. Zajímavější tedy bude, co vše řekne předsedkyně Fedu J. Yellen na tiskové konferenci po zasedání. Domníváme, že i přes slabší tvorbu pracovních míst i nižší inflaci američtí centrální bankéři naznačí, že ke konci roku začnou omezovat reinvestice prostředků, které koupili v rámci programu kvantitativního uvolňování. Předsedkyně rady guvernérů J. Yellen podle nás ve svém prohlášení podle nás kladně zhodnotí vývoj na trhu práce a zpomalení inflace označí jako dočasné.

Klidný úvod týdne na eurodolarovém trhu

Obchodování s nejexponovanějším měnovým párem bylo velmi klidné. Mírně ho rozvířilo zklamání, které přinesl německý ZEW index, který ve složce očekávání zaostal za tržními odhady. Nicméně pohyby byly i tak relativně malé a kurz USD/EUR se v podstatě neodtrhnul daleko od 1,120.

Květnové údaje z Číny zveřejněné v průběhu naší noci ukázaly smíšené výsledky. Špatnou zprávou je další zpomalení růstu investic, za kterým stojí nižší investice do infrastruktury i ochlazení na trhu s nemovitostmi. Na druhou stranu si svou slušnou dynamiku udržela průmyslová produkce, které pomohla vyšší výroba automobilů. Růst maloobchodu dopadnul v souladu s odhady analytiků.

skoleni_29_6

Region bude dnes ve vleku globálního vývoje

Regionální kalendář je ve středu téměř prázdný. Růst polské peněžní zásoby na trhy pravděpodobně nebude mít žádný vliv. Před zasedáním americké centrální banky tak očekáváme i na regionálních trzích klidné zasedání.

Koruna rozšiřuje zisky a atakuje nová pozávazková minima

Koruna včera pokračovala v trendu posledních dní a posilovala. Proti euru se dokonce dostala na nejnižší úroveň od konce kurzového závazku, když se v dopoledních hodinách obchodovala za 26,14 CZK/EUR. Příznivou zprávou pro domácí ekonomiku byla zveřejněná statistika běžného účtu platební bilance. Ten vykázal nečekaný přebytek ve výši 14,3 mld. CZK. V dubnu totiž z Česka ještě podle ČNB neodcházely dividendy. Nicméně tyto statistiky bereme s rezervou. Běžný účet bývá totiž často a hodně revidován.
Polský zlotý měl v uplynulém dni tendenci mírně ztrácet. Nepodpořily ho totiž údaje o jádrové inflaci. Jádrové ceny českých severních sousedů v květnu klesly o 0,1 % a jejich meziroční dynamika se snížila z 1 % na 0,8 %. Maďarský forint podobně jako koruna posiloval a v odpoledních hodinách se jeho kurz pohyboval v blízkosti úrovně 306,7 HUF/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).