Hlavní navigace

Americký FED: chystá se horká dluhopisová zima

3. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

FED na svém posledním zasedání trhy výrazněji nepřekvapil. Ačkoli v posledních dnech na zaoceánských dluhopisech panovala obava, že ve svém prohlášení podstatně „přitvrdí“, nestalo se tak. Posun k restriktivnější politice ale pozorujeme.

Americký FED ani na svém posledním zasedání trhy nijak výrazněji nepřekvapil. Ačkoli byla zejména v posledních dnech na zaoceánských dluhopisech patrná obava, že FED ve svém prohlášení podstatně „přitvrdí“, nestalo se tak. Jistý posun směrem k restriktivnější politice však pozorujeme, což koneckonců dolar opětovným návratem pod 1,29 vůči euru po zasedání reflektoval. Co se tedy stalo?

Hodnocení ekonomiky se změnilo jen kosmeticky: trh práce stále není v žádoucím stavu a ani se k němu v posledních týdnech moc nepřiblížil. FED dle očekávání snížil tempo odkupu státních dluhopisů na 10 mld. USD měsíčně a tempo odkupu hypotékami krytých cenných papírů (RMBS) na 5 mld. USD měsíčně.  To všechno jsou věci, které se čekaly a nejsou tak z pohledu tržního vývoje příliš zajímavé. 

skoleni_4_3

Ovšem skutečnost, že odhady budoucí úrovně klíčové sazby jednotlivými členy FOMC se posunuly nahoru, už zajímavé zcela jistě je: průměrná, členy FOMC (Federální komise pro volný trh) očekáváná, sazba Fed funds se od červnového zasedání posunula o 25 bazických bodů na nynějších 1,375 %.  K tomu je třeba dodat, že 4 členové čekají sazby na konci roku 2015 o 175 b.b. vyšší než dnes. V současné situaci by ale posun o 50 bazických bodů mohl naznačovat paniku, a tak ho FED na jednom zasedání zcela jistě nepodnikne. To ale znamená, že 30% členů FOMC chce s utahováním začít nejspíše již dříve než v dubnu 2015. Přitom právě k dubnu se jako k datu, jak dlouho zůstanou po skončení odkupu aktiv v říjnu 2014 sazby bez změny, klonila většina trhu. Evidentně tak existuje rostoucí riziko rychlejšího začátku zvedání sazeb, zejména pokud budou v mezidobí nadále zveřejňovány solidní makroekonomické údaje. 

Mnohé tak začíná nasvědčovat tomu, že ačkoliv tempo zvyšování sazeb, očekávané trhem, je celkem rychlé, moment začátku ještě může překvapit. A tak jsme po tomto zasedání o malý, přesto však důležitý krok blíže realizaci našeho hlavního scénáře pro příští rok – růstu amerických výnosů, tlumenému růstu evropských a výprodeji aktiv slabších rozvíjejících se trhů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).