Hlavní navigace

Americký dolar si s novým týdnem konečně o něco polepšil

5. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Poté, co americký dolar tři týdny v řadě vůči euru ztrácel, zaznamenal včera solidní zisk dosahující během dne až tří čtvrtin procenta.

Zprávy a události

ISM index průmyslové aktivity z New Yorku zaznamenal za duben výrazné zlepšení na 58.1 bodu z březnových 50.0 bodu. ● Americké podnikové objednávky se v březnu v podstatě v souladu s očekáváním zvedly o 2,1 % m/m po únorovém nepatrném snížení o 0,1 % m/m.

Finální číslo PMI aktivity v sektoru průmyslu v eurozóně bylo vylepšeno na 52,0 bodu z původně udávaných 51,9 bodu. Oproti březnovým 52,2 bodu se tak stále jedná o mírné zhoršení. K horšímu byl revidován výsledek z Francie (z původních 48,4 bodu na 48,0 bodu), kde tak průmyslová aktivita dále klesá. Naopak výsledek za Německo byl mírně vylepšen (z původních 51,9 bodu na 52,1 bodu).

Český PMI index aktivity v průmyslu klesl z březnových 56,1 bodu na 54,7 bodu v dubnu, když trh čekal pouze mírné zhoršení na 55,8 bodu. ● Český státní rozpočet skončil ke konci dubna v pasivu 0,4 mld. CZK. Ke konci loňského dubna byl naopak v aktivu 26,6 mld. CZK.

Polský PMI index v dubnu klesl na 54,0 bodu z předchozích 54,8 bodu, když tržní konsensu ukazoval na 54,6 bodu. ● Růst průmyslové aktivity v Maďarsku spadl dle PMI indexu z březnových 55,4 bodu na dubnových 51,0 bodu.

Zatímco ještě v průběhu páteční americké seance kurz atakoval hladinu 1,1300 USD/EUR a včera ráno se nacházel ještě nad 1,1200 USD/EUR, během včerejšího dopoledne kurz spadl až téměř k 1,1120 USD/EUR. Dopolední evropské PMI indikátory žádné větší překvapení nepřinesly, finální data se zásadněji od předběžných odhadů nelišila. Oproti prvnímu čtvrtletí je na dubnových číslech patrné určité zpomalení růstové dynamiky, V odpoledních hodinách dolar naopak podpořil silný ISM index dubnové průmyslové aktivity z New Yorku a březnový vzestup podnikových objednávek.

Dnešní ekonomický kalendář je relativně chudý. Z eurozóny se dočkáme představení nové makroekonomické prognózy z dílny Evropské komise, kde lze pro letošní rok očekávat mírné zvýšení růstových i inflačních výhledů. Z USA se dočkáme za březen lehkého prohloubení schodku zahraničního obchodu. Finální čísla dubnových PMI indexů ze sektoru služeb a kompozitního indikátoru by se neměly výrazněji lišit od předběžných odhadů.

Koruna na úvod týdne v podstatě beze změny

Česká koruna nakonec zakončila první obchodní den týdne bez výraznější změny. Během včerejšího dopoledne sice oslabovala z kotací u 27,30 CZK/EUR až lehce nad 27,40 CZK/EUR, odpoledne se však kurz vrátil k hladině 27,35 CZK/EUR. To okolní regionální měny byly úspěšnější. Maďarský forint si včera polepšil o více než třetinu procenta, a to navzdory zveřejnění výrazně nižšího PMI indexu dubnové průmyslové aktivity ve srovnání s březnovou hodnotou (55,4 bodu versus 51,0 bodu), zisky polského zlotého dokonce atakovaly dvě třetiny procenta. Patrná byla korelace s trhem USD/EUR, kde euro během včerejšího dne ztrácelo téměř tři čtvrtiny procenta.

Včerejší dopoledne přineslo zklamání v podobě českého PMI indexu průmyslové aktivity. Ten zaostal za tržním očekáváním, když zaznamenal hlubší pokles ve srovnání s konsensem. Po březnových 56,1 bodu činila dubnová hodnota 54,7 bodu, analytici v průměru čekali hodnotu 55,8 bodu. Dubnový výsledek je nejnižší v letošním roce a odráží celkově o něco slabší hodnotu výstupu, nových objednávek i zhoršení ve složce zaměstnanosti. Nicméně v historickém kontextu se jedná stále o nadprůměrná data. A dobrou zprávou je i to, že průmyslové exporty zaznamenaly za duben nejvyšší aktivitu za poslední tři měsíce.

Statistika sice zklamala, nicméně aktivita v průmyslovém sektoru roste, a to již dva roky v řadě. Data jsou konzistentní s pokračující robustní expanzí v tomto sektoru. Pozitivní zprávou je, že ceny vstupů zaznamenaly poprvé za poslední čtyři měsíce růst a jsou nejvýše za posledních 13 měsíců. Období cenové deflace průmyslových producentů je již u konce.

Státní rozpočet se ke konci dubna dostal letos poprvé do červených čísel, když vykázal schodek 0,4 mld. CZK. V loňském roce byl sice zaznamenán přebytek ve výši 26,6 mld. CZK. I tak se ale letos jedná o druhý nejlepší dubnový výsledek v historii. I když je číslo stále ovlivněno některými jednorázovými položkami a není meziročně srovnatelné, je zřejmé, že na příjmové straně se pozitivně podepisuje hospodářský růst a jeho struktura. Pozitivem současného ekonomického vzestupu je to, že je tažen domácí poptávkou, tedy spotřebou domácností a investiční aktivitou, což je pro výběr daní lepší konstelace, než když je růst záležitostí exportů. Na výdajové straně je zřejmý nárůst kapitálových výdajů souvisejících s infrastrukturními investice, které jsou spolufinancované z evropských peněz. Za celý letošní rok očekáváme schodek státního rozpočtu ve výši 100 mld. CZK, což bude po loňských 77,8 mld. CZK znamenat zhoršení.

Dnešní den bude z pohledu čerstvých fundamentů slabý, z domova ani regionu se nového makroekonomického čísla nedočkáme. Kurz koruny by se tak měl držet v pásmu posledních dnů mezi 27,30 až 27,50 CZK/EUR.

Na výnosové křivce jsme včera byli svědky dalšího vzestupu výnosů. Zatímco kratší konec se zvedl o cca 1 až 2 bb, na delším konci to bylo 3 až 4 bb. Ve výsledku se tak sklon křivky zvýšil. České výnosy reagovaly především na vzestup eurových sazeb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).