Hlavní navigace

Americký dolar pod vlivem holubičích komentářů J. Yellen

18. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký dolar včera v evropské seanci proti euru mírně ztratil, když trhy zpracovávaly výroky guvernérky amerického Fedu Janet Yellen. Ta zdůraznila potřebu pokračovat v přizpůsobivé měnové politice a naznačila, že americká centrální banka nebude spěchat se zvyšováním svých úrokových sazeb.

Její prohlášení přebilo i příznivé statistiky z americké ekonomiky, kterých jsme se v poslední době dočkali. Průmyslová produkce roste rychleji, než se předpokládalo a i Béžová kniha, která shrnuje anekdotickou evidenci z vybraných oblastí Spojených států, ukázala na dobrou výkonnost americké ekonomiky. Dolar se tak oslabil na hladinu 1,386. Z té ho poslaly k silnějším hodnotám až údaje z amerického trhu práce. V dalším průběhu americké seance pak dolar všechny své ztráty umazal a dostal se na ranní zahajovací úroveň 1,381 USD/EUR.Včera zveřejněná data z trhu práce trhy příjemně překvapila, když znovu ubylo žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Účto_tip_změny21

Výrazně ubylo nových žadatelů o dávky a jejich celkový počet se dostal na předkrizové hodnoty z prosince 2007. To naznačuje, že pravidelný měsíční report z trhu práce, který bude zveřejněn za dva týdny, by mohl přinést další příjemné překvapení. Ekonomové SG očekávají, že za duben přibude 215 tis. pracovních míst a nezaměstnanost klesne na 6,6 %. I přes takto příznivá data se zatím nic nemění na jejich hlavním scénáři postupného ukončování kvantitativního uvolňování do konce tohoto roku a prvního zvyšování úrokových sazeb v létě 2015.

Zdá se, že na nějakou chvíli ustalo další posilování eura, když se ho svými komentáři snaží zastavit členové rady guvernérů ECB. Poslední komentář pochází od Y. Mersche, který prohlásil, že dlouhodobé posilování společné evropské měny by vyvolalo akci ze strany ECB a navázal tak na M. Draghiho, který minulý týden prohlásil, že silné euro by mohla být roznětka kvantitativního uvolňování. Vzhledem k tomu, že dnes je ve většině západních zemí svátek a neobchoduje se, bude dnešek na globálních trzích velmi klidný. Klid by mohlo narušit vyostření geopolitické situace na Ukrajině.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).