Hlavní navigace

Americkému průmyslu se ani v březnu nedařilo

15. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nízká inflace v USA, pravděpodobně i slabší průmysl a nuda ve středu Evropy.

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny v březnu vzrostly pouze o 0,1 % m/m, když trh očekával růst o 0,2 %. Stejná situace nastala i u cenového indexu očištěného o potraviny a paliva. Meziroční inflace dosáhla 0,9 % oproti očekávanému 1 %. Meziroční vzestup očištěného indexu dosáhnul růstu o 2,2 %. V minulém týdnu ubylo nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti z 267 tis. na 253 tis. (trh 270 tis.).

Finální odhad inflace v eurozóně za březen potvrdil meziměsíční růst cen o 1,2 %. Revizí nicméně prošla historie časové řady a meziroční vývoj byl revidován na stagnaci, přičemž původní odhad ukazoval na pokles o 0,1 %. Jádrová inflace zůstala beze změny na 1,0 %.

Dolar včera přerušil svůj posilující trend

Obchodování na trhu eura s dolarem se včera neslo v poměrně klidném duchu. Dolar se držel poblíž svého čtrnáctidenního maxima, ale již k němu příliš nepřidal. Kurz hlavního měnového páru se tak celý den držel těsně nad hladinou 1,125 USD/EUR. Z klidu obchodování nevyvedlo ani zveřejnění inflačních čísel na obou březích Atlantiku. Podle finálního odhadu cenového vývoje v eurozóně byla březnová inflace revidována nepatrně nahoru z poklesu o desetinu procenta na meziroční stagnaci. Zrychlení cenového růstu bylo zaznamenáno zejména v položkách potravin a služeb. Za tím může stát i dřívější termín velikonočních svátků, které zvýšily poptávku po službách v cestovním ruchu a přilákaly spotřebitele do restaurací a kaváren. Naopak inflace zklamala ve Spojených státech. Tamní spotřebitelské ceny v březnu rostly pouze o 0,1 % m/m a nedosáhly tak na tržní očekávání ve výši 0,2 %. Zpomalení se nekoncentrovalo do jedné složky, ale bylo rozloženo do více položek ve spotřebním koši. Meziroční inflace tak dosáhla pouze 0,9 %, zatímco trh očekával 1,0 % a jádrová složka zpomalila z 2,3 % y/y na 2,2 %.

Samotný závěr týdne bude na ekonomické události poměrně chudý. Z čísel budou zajímavé pouze údaje o americké průmyslové produkci. Ta podle ekonomů SG vykáže další pokles. Neobvykle teplé počasí tlumilo výrobu energií, těžební průmysl prochází dlouhodobou recesí a tentokrát nepomůže ani zpracovatelský průmysl, který v březnu podle všeho také zvolnil.

V Evropské unii začne diskuze nad programy národních reforem jednotlivých států. V průběhu dubna by jednotlivé státy měly představit, jak chtějí posílit ekonomický růst a pokročit s fiskální konsolidací, která by hospodářský růst nebrzdila.

Nuda ve Střední Evropě

Včerejší obchodování na středoevropských devizových trzích nenabídlo příliš vzruchu. Česká koruna se další den v řadě obchodovala jen těsně nad kurzovým závazkem a její hodnota se držela ve velmi úzkém rozpětí jednoho a půl haléře kolem úrovně 27,03 CZK/EUR. Ani obchodování s jindy volatilním maďarským forintem včera nebylo zajímavé. Jeho kurz v průběhu dne oslabil přibližně o 0,2 % a dnes ráno se pohybuje kolem hladiny 311,4 HUF/EUR. Největší výkyv vykázal polský zlotý, jehož hodnota se včera snížila přibližně o třetinu procenta. Kurz PLN/EUR se tak dostal těsně nad hladinu 4,3.

skoleni_29_6

Jedinou zajímavostí dne bylo, že výnos maďarského desetiletého dluhopisu klesnul pod výnos jeho polského protějšku, přestože si Polsko drží výrazně lepší kreditní rating. Tento stav je důsledkem nejistoty ohledně politické situace v Polsku.

Česká swapová výnosová křivka včera na svém dlouhém konci nepatrně vzrostla a mírně tak i zvýšila svůj sklon.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).