Hlavní navigace

Americké trhy udělaly loni investorům radost

2. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V Evropě dnes budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů a vyjdou také finální prosincové ukazatele za zpracovatelský sektor.

Hlavní události

Dnes bez podstatných firemních zpráv.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným poklesem.

V Evropě dnes budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů a vyjdou také finální prosincové ukazatele za zpracovatelský sektor. V prvním lednovém týdnu se pak dále investoři zaměří hlavně na americkou nezaměstnanost, vývoj žádostí o nové hypotéky a výrobní objednávky. Pozornost ale budou věnovat také zápisům z posledních zasedání Fedu a ECB, případně německé a francouzské inflaci. Aktivita na trzích bude dnes pravděpodobně nízká, neboť zůstanou zavřené burzy v USA, Spojeném království, Kanadě či Rusku. V Asii se dnes kromě Indie také neobchoduje.

Obchodování na zámořských trzích

Přestože americké akciové trhy zakončily poslední týden roku mírným poklesem, mohou být investoři s rokem 2016 spokojeni. V tradičně svátečně nízkém objemu se pod mírný pokles trhů podepsaly především ztráty technologického sektoru a výrobců spotřebního zboží. Naopak posilující banky a realitní společnosti částečně korigovaly vývoj indexu pozitivním směrem. I přes mírný pokles v posledním týdnu přinesly americké akcie investorům v roce 2016 slušné zisky, když index S&P 500 za celý rok přidal 9,5 % a dohromady s dividendami skoro 12 %. Dow Jones Industrial sice těsně nepřekonal magickou hranici 20.000 bodů, nicméně zakončil rok se slušným ziskem 13,4 %. Technologický Nasdaq přidal v loňském roce 7,5 %. Nejlépe si vedly malé a střední podniky, jejichž index Russell 2000, především díky povolebnímu spurtu, vystoupal o 19,5 %.

V Asii dnes zůstala většina hlavních trhů zavřena. Neobchodovalo se v Číně, Hongkongu a Japonsku a burzy na Novém Zélandu a v Austrálii zůstaly také zavřené.

skoleni_29_6

V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Z počátku však můžeme očekávat zvýšenou volatilitu. Slibný hospodářský růst, zvedající se inflace a uvolněnější fiskální politika by měly akciový trh podporovat globálně. Americkým akciím by k růstu měly pomoci i nižší daně. Index S&P 500 by si tak mohl do konce příštího roku přijít zhruba na 10 %. Podobnou výkonnost očekáváme i od evropského indexu Stoxx 600, i když v rámci zemí máme různé favority. Věříme především francouzským a německým akciím, v případě italských nebo španělských titulů jsme opatrní s ohledem na v budoucnu snižující se nákupy ECB.

V Asii je naší jednoznačnou preferencí Japonsko, které by mělo těžit ze slabého jenu. Pozitivem by měla být i méně restriktivní fiskální politika. Nadále jsme optimisti k indickým, popř. indonéským akciím. Ve všech těchto případech očekáváme růst lokálních indexů o více jak 10 % do konce příštího roku. Zhruba poloviční růst odhadujeme pro čínský index CSI 300. Naopak opatrnost doporučujeme u jihokorejských nebo taiwanských akcií, kde hrozí negativní dopad z ochranářských opatření chystaných Donaldem Trumpem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).