Hlavní navigace

Americké sazby po devíti a půl letech zamíří vzhůru

14. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Tento týden se schyluje k historické události. Poprvé po devíti a půl letech si americký Fed vyzkouší, jaké to je zdražovat peníze.

To pro trhy sice samo o sobě nebude velké překvapení – zvýšení sazeb o 25 bps čeká naprostá většina trhu. Zásadní bude doprovodná komunikace – výhled na sazby v příštím roce (tzv. Dot plot) a tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové. Celkově sázíme na to, že se Fed bude snažit udělat vše pro to, aby trhy spíše zklidnil a krátké americké výnosy zastavily svůj nárůst a dolar neměl moc důvodů bezprostředně po zasedání dál posilovat. Zda se to povede, zůstává otevřenou otázkou. Čekají na to nejen americké trhy, ale především řada rozvíjejících se trhů. Ty kvůli nervozitě před blížícím se Fedem a padajícím cenám ropy zažívají nepříjemné výprodeje – brazilský real, jihoafrický rand nebo turecká lira se staly otloukánky minulého týdne a v posledních dnech ztrácely 2–4 %.Dobře se nedýchá ani našim sousedům v regionu – maďarský forint a polský zlotý ztratily v uplynulém týdnu přes procento. Jen koruna, jako by se jí nic z toho netýkalo, pozvolna pluje v těsné blízkosti 27,00 EUR/CZK.

A nijak výrazně by s ní v tomto týdnu neměla pravděpodobně otřást ani ČNB. Už na svém minulém jednání, kdy měla bankovní rada k dispozici novou prognózu, ČNB lehce naznačila možnost prodloužení stávajícího kurzového režimu, avšak přímo se k němu nechtěla zavazovat. Po tom, co ECB natáhla politiku přímého tisku peněz, již ale začíná být nad slunce jasné, že ČNB nebude mít jinou možnost než ji následovat.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).