Hlavní navigace

Americké obchodování jako na houpačce

30. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

S americkým indexem je to jako na houpačce, ale jak se říká: konec dobrý, všechno dobré. Přečtěte si komentář Jiřího Šimary, analytika společnosti Cyrrus.

Obchodování v USA bylo zahájeno hlubšími poklesy, které se až do zhruba poloviny obchodní seance zintenzivnily. Poté však došlo ke změně sentimentu obchodníků a indexy tak byly schopny většinu ztrát umazat a zakončit jen s mírnými ztrátami. Index Dow Jones IA byl schopen dokonce mírných růstů.

V Evropě nás čeká několik významných politických událostí. Předně dnes začíná dvoudenní zasedání ministrů financí EZ v Kodani. Hlavním tématem této schůzky bude řešení podoby  eurovalu. Jednou z možností je kombinace ESM s prozatímním EFSF. Tímto způsobem by došlo k navýšení kapacity fondu až o 250 mld. EUR. Další významnou politickou událostí bude prezentace španělského rozpočtu pro rok 2012. Rozpočet, proti kterému byla namířena včerejší generální stávka, je španělským premiérem Rajoyem označován jako velmi úsporný. K jeho představení by mělo dojít po 14 hodině.

Výrazný pohyb jsme včera na US trhu viděli u akcií KIT Digital, tyto akcie v minulých týdnech po zveřejnění výsledků a změnách v managementu výrazně klesly, nyní tak vidíme obrácený pohyb, včera narostly o více než 10%. Příčinou tohoto vývoje jsou spekulace o možném převzetí nebo prodeji společnosti, kdy je zmiňován pravděpodobný zájem private equity skupin, ale i velkých jmen v IT sektoru. Možnost převzetí KIT Digital však není ničím překvapivým, sama společnost při posledních výsledcích naznačovala, že o ni je v tomto smyslu zájem, do jisté míry by se scénářem převzetí mohly souviset i nedávné personální změny v top managementu. I podle našeho názoru je vcelku pravděpodobné, že se KIT Digital dříve nebo později stane terčem převzetí, což by bylo pro akcie výrazným impulsem. Prozatím však zůstává stále pouze u spekulací, firma aktuálně tento vývoj nekomentuje. (Ondřej Moravanský)

skoleni_29_6

Těžařská firma Total již šestým dnem bojuje s únikem plynu v Severním moři. Podle posledních informací se intenzita úniku nezvyšuje, ale stále hrozí riziko výbuchu. Vzhledem k zatím neznámé příčině úniku i jeho rozsahu odborníci stále neurčili, jak havárii opravit. Variant je více, od možnosti, že plyn samovolně vyprchá, až po vyhloubení vedlejšího vrtu, což by mohlo trvat více než půl roku. Firma se k aktuální situaci má vyjádřit v konferenčním hovoru v pondělí v 15:00. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme

Z evropských makrodat dnes očekáváme pouze odhad spotřebitelské inflace za březen. Zveřejněn bude v 11:00. Více makrodat nás čeká až odpoledne z americké ekonomiky.  V 14:30 to budou data o růstu spotřebitelských výdajů za únor a změně osobních příjmů a výdajů za tentýž měsíc. V 15:55 bude zveřejněn Index spotřebitelské důvěry University of Michigan.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).