Hlavní navigace

Americké indexy opět na nových rekordech

25. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zisk ve výši čtvrt procenta stačil včera americkému indexu S&P 500 k tomu, aby se vyhoupl na své nové historické maximum. Rovněž užší technologický index Nasdaq se posunul na nový rekord.

Hlavní události

Poslanecká sněmovna schválila novelu telekomunikačního zákona. Ta jde nyní do senátu.

Západoevropské akcie by měly zahájit velmi slušným růstem.

Makroekonomický kalendář je dnes chudý. Nenabízí totiž nic podstatného, co by mělo trhy výrazněji rozhýbat. Kromě nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech budou zveřejněny spíše druhořadé ukazatele.

Výsledky hospodaření dnes reportují méně známé evropské či americké společnosti. Takovými jsou například britský distributor elektřiny United Utilities, irská sázková kancelář Paddy Power Betfair nebo americký výrobce zdravotnického vybavení Medtronic.

Obchodování na zámořských trzích

Zisk ve výši čtvrt procenta stačil včera americkému indexu S&P 500 k tomu, aby se vyhoupl na své nové historické maximum. Rovněž užší technologický index Nasdaq se posunul na nový rekord. Zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu mohl akciím mírně pomoci, když komentáře obecně naznačují důvěru centrálních bankéřů v americkou ekonomiku a považují nedávné zpomalení spíše za dočasné. Centrální banka zároveň naznačila, že chce snižovat svoji bilanční sumu, což by pravděpodobně mělo být odstartováno na konci letošního roku. V červnu bychom se měli dočkat dalšího zvýšení úrokových sazeb, které by mělo být dle našeho názoru dále následováno stejným pohybem v září. Zisky či ztráty jednotlivých sektorů se pohybovaly do 0,7 %, když nejvíce se včera dařilo akciím komoditních společností, naopak propadákem byly telekomunikace.

Asijské trhy vstoupily do dnešního dne v optimistické náladě, když zisky si v závěru své seance připisují prakticky všechny burzy. Po včerejším neúspěchu jsou největšími skokany čínské indexy, které jako jediné překonávají hranici 1 %.

Za nedostatku nových makroekonomických ukazatelů a při končící výsledkové sezóně bude dnešní pozornost směřována do Vídně, kde se uskuteční jednání členů OPEC, kteří by měli rozhodnout o prodloužení dohody o snížení produkce ropy. To bude podstatné nejen pro samotnou cenu černého zlata, ale rovněž pro akcie ropných společností.

skoleni_4_3

O2 Czech Republic

Poslanecká sněmovna schválila novelu telekomunikačního zákona. Ta posiluje práva spotřebitelů, když zkracuje lhůtu pro změnu mobilního operátora ze 42 na 10 dnů, což má zvýšit konkurenci mezi operátory. Spotřebitelé budou také moci bez pokuty odstoupit od smlouvy, pokud ji operátor jednostranně změní. Pro telekomunikační společnosti se zároveň zvyšují sankce ze současných 20 mil. CZK až na 10 % jejich obratu, což by v případě O2 Czech Republic mohlo znamenat téměř 4 mld. CZK. Novelu musí ještě schválit senát a podepsat prezident.

Tlak na pokles ceny mobilních dat však není přímý, ale je pouze zprostředkovaně přes vyšší konkurenci. Ta by se měla zvýšit i příchodem čtvrtého mobilního operátora, se kterým počítá chystaná aukce mobilních sítí páté generace. Ač je zpráva mírně nepříznivá pro O2 Czech Republic, neměla by mít výraznější dopad na aktuální ocenění akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).