Hlavní navigace

Americké HDP bude revidováno nahoru díky soukromé spotřebě

27. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes bude pozornost trhů upřena na americký kontinent, kde bude zveřejněn další zpřesňující údaj o vývoj HDP za první čtvrtletí letošního roku. Trh i analytici očekávají, že půjde o revidování směrem nahoru.

Zprávy a události

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden poklesl na 268 tis. osob (trh 275 tis.). Počet stávajících osob pobírajících podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl na 2,16 mil. osob (trh 2,14 mil.). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly v dubnu o 3,4 % m/m (trh +0,5 % m/m). Očištěný ukazatel o dopravní objednávky, pak zaznamenal růst o 0,4 % m/m. Objednávky zboží investičního charakteru poklesly v dubnu o 0,8 % m/m (trh +0,3 %). Dodávky tohoto zboží se zvýšily o 0,3 % m/m (trh +0,1 %). Index zpracovatelského průmyslu z oblasti Kansasu se prohloubil svou zápornou hodnotu o bod na –5 bodů (trh –3 body).

Další zpřesnění britského HDP potvrdilo mezičtvrtletní růst o 0,4 %. Meziroční růst byl revidován o 0,1 pb níže na 2 %. Struktura HDP pak ukázala na stále solidní růst soukromé spotřeby (0,7 % q/q). Vývoj fixních investic sice nedostál očekávání trhu ve výši 0,9 % q/q, ale růst o 0,5 % je i tak velký posun z minule publikovaných –1,1 % q/q. Export poklesl o 0,3 % a import vzrostl o 0,8 % q/q.

Evropské indikátory důvěry se posunou vzhůru

Kurz eura vůči americkému dolaru se posunul směrem k silnějšímu euru do blízkosti hladiny 1,12 USD/EUR. To je překvapivá reakce na to, že z USA včera přišly vesměs povzbudivé údaje o domácí ekonomice, ať to byly dobré údaje z trhu práce vyjádřené počtem nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Dnes bude pozornost trhů upřena na americký kontinent, kde bude zveřejněn další zpřesňující údaj o vývoj HDP za první čtvrtletí letošního roku. Trh očekává, že růst celkového čísla bude posunut z 0,5 % q/q na 0,9 % q/q. Ekonomové SG jsou ovšem opatrnější a očekávají 0,7 % q/q. Za tímto růstem by mohla být revize spotřeby směrem k lepším číslům. Na druhou stranu u investic revize přinese spíše vystřízlivění. Projev prezidentky Fedu při příležitosti ocenění J. Yellen od Harvardovy univerzity a za její celoživotní úspěchy se nebude týkat měnové politiky. Další příležitostí, kdy se trhy budou moci něco dozvědět o jejím pohledu na směřování ekonomiky a reakci měnové autority na to, bude tedy až 6. června projev ve Philadelphii.

V Evropě dnes budou zveřejněny indikátory důvěry INSEE ve Francii, které by se měly nepatrně zlepšit. Pozitivní vývoj se u podobných údajů očekává i v Itálii.

Polská centrální banka zveřejní zápis z jednání

Středoevropské měny včera zažily další klidný den. Česká koruna oscilovala kolem hodnoty 27,025 CZK/EUR. Nepřekvapivá volba guvernéra, nových členů bankovní rady i indikace jmenování Oldřicha Dědka od února příštího roku trhy nerozkolísala. O to méně se to pak dalo čekat včera, když komentáře na toto téma utichly a nebyla zveřejněna žádná data.

skoleni_13_10

Polský zlotý i maďarský forint se pak pohybovaly v úzkém pásmu, když forint získal cca 0,1 % a zlotý ztratil asi 0,2 %.

Dnes bude jedinou zajímavou zprávou z regionu zveřejnění zápisu z posledního zasedání polského výboru pro měnové otázky během. Dozvíme se tak, jestli se diskuze posunula směrem ke snížení sazeb, jak o tom v minulých dnech mluvil jeho člen Lukasz Hardt. Ten totiž prohlásil, že podle jeho názoru by případné snížení úroků mělo být provedeno v jednom velkém kroku než sérií postupného snižování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).