Hlavní navigace

Americké ekonomice se nevede dobře. Trhy už reagují jen vlažně

20. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Makroekonomické indikátory ze Spojených států zklamaly. Dobré zprávy nepřinesl trh práce, nemovitostí ani průmysl. Reakce trhů byla ale spíše vlažná.

Zprávy a události

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostly o 34 tis. na 386 tis. Konsensus ukazoval na zvýšení pouze o 15 tis.

Prodeje existujících domů v červnu překvapivě klesly o 5,4 % m/m (odhad +1,5 %).

Předstihový index výrobní aktivity ve Philadelphii v červenci zklamal hlubším propadem na –12,9 bodu (odhad –8 bodů).

Podle nové prognózy MFČR český HDP klesne o 0,5 %; v roce 2013 by ekonomika měla zaznamenat růst o 1,0 %. Ministerstvo kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu změnilo fiskální konsolidační strategii. Letošní schodek dosáhne 3,2 % HDP, v roce 2013 klesne pod 3,0 %, v roce 2014 na 2,5 % a v roce 2015 na 1,6 %.

Španělé bondy prodali, ale za vyšší výnos

Včera byly zveřejněny makroekonomické indikátory pouze ve Spojených státech. A bohužel jsme se nedočkali ničeho příznivého. Trh práce ukázal na mnohem výraznější růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti, čímž vykompenzoval milé překvapení z minulého týdne, trh nemovitostí se stále potýká s velkými problémy, když prodeje stávajících domů překvapivě klesly, a růžové nejsou ani vyhlídky na budoucí vývoj průmyslové výroby, když předstihový index z Philadelphie ukazuje na pokles aktivity.

Nicméně reakce trhů byly spíše vlažné. Pozornost se především soustředila na aukci španělských dluhopisů. Prodávaly se bondy se splatnostmi 2, 5 a 7 let. Poptávka sice byla dostatečná na to, aby Španělsko prodalo papíry v potřebném objemu, nicméně za cenu vyšších výnosů pro investory, kteří nejsou přesvědčeni o úsporných opatřeních vlády a vyhlídkách na budoucí hospodářský růst. Výsledky tedy vyhnaly 10letý výnos opět nad hranici 7 %.

Euro se během včerejška drželo pod hranicí 1,23 USD/EUR. Během dopoledne mělo ještě tendenci nepatrně zpevňovat poté, co se objevila zpráva, že by fond EFSF mohl nakupovat španělské státní dluhopisy na primárním i sekundárním trhu. Odpoledne se pak ale vrátilo k hranici 1,2250.

Dnes se příliš zajímavých dat nedočkáme. 

Koruna byla včera nejhorší měnou v regionu

Během čtvrtka koruna oslabovala. Za nízké obchodní aktivity se pohybovala v pásmu 20 haléřů. V dopoledních hodinách bylo jedno euro možné na mezibankovním trhu nakoupit ještě za 25,22 korun, od té doby však evropská měna zdražovala a v závěru seance se dostala k horní hranici včerejšího obchodního pásma.

Maďarský forint včera rovněž nepatrně ztratil. Korigoval své posílení z předešlých dnů. Forint těžil především ze znovuzapočatí vyjednávání o poskytnutí úvěru ze strany MMF. Zároveň investoři vsází na to, že maďarská centrální banka přistoupí k brzkému snižování úrokových sazeb. Centrální banka bude ke své měnové politice zasedat v příštím týdnu. Konsensus mezi analytiky ale prozatím jednoznačně ukazuje na stabilitu sazeb. Uvolnění měnové politiky je pravděpodobně možné očekávat až s konkrétním závěrem MMF.

FIN21

Vítězem včerejšího dne se tak stal polský zlotý, který naopak vymazal své středeční oslabení.
České ministerstvo financí zhoršilo prognózu růstu HDP. Letos čeká pokles o 0,5 %, pro příští rok růst o 1,0 %. To je prakticky v souladu i s naší predikcí. Na základě toho byla však upravena i prognóza snižování deficitu veřejných financí. Letos bychom se měli dočkat schodku 3,2 %, v příštím roce by měl klesnout pod maastrichtské kritérium 3,0 %.

Swapová křivka včera zůstala prakticky beze změny. Obchodní aktivita byla patrná na dluhopisovém trhu, kdy po středečních nákupech včera přišly nepatrné výprodeje. Výnosy bondů tak mírně vzrostly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).