Hlavní navigace

Americké dluhopisy těží z nervozity v Evropě

15. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropa je nervózní z politiky v Řecku i možného přenosu potíží na Španělsko a Itálii. Americké dluhopisy se naopak radují.

Včerejší zřejmě poslední pokus o sestavení řecké vlády skončil podle očekávání nezdarem. Už v průběhu dne oznámila ultralevicová Syriza, že se jednání u prezidenta nezúčastní. A vzápětí lídr jiné, umírněnější levicové strany oznámil, že do vlády bez Syrizy nevstoupí. Mezitím roste tlak na Řecko, aby neustupovalo od úspor dohodnutých v rámci záchranného balíčku. Stále častěji se také mluví o jeho vystoupení z EMU – její představitelé se zatím tváří neústupně pokud jde o podmínky bailoutu. Co ale musí všechny strašit je riziko rozšíření nákazy na další země. To je asi hlavní důvod proč včera Ecofin odmítl debaty o exitu jako „propagandu a nesmysl“.

Co bude dál? Nejpravděpodobnější scénář podle nás je ten, že budou rychle nové volby, které budou více referendem o setrvání v EMU (to si většina Řeků stále ještě přeje). V nich by mohly uspět dosavadní vládní strany. Pokud ne, pak tu ještě zbývá možnost, že EU/MMF přeci jenom Řekům o něco ustoupí. Nevěříme ale tomu, že by byly schopny ustoupit tolik, aby to radikální řeckou levici uspokojilo. Ono totiž i kdyby došlo k odpuštění všech dluhů, stejně by řecký rozpočet zůstal deficitní a to si stát, kterému nikdo nepůjčí, jednoduše nemůže dovolit. I v případě přechodu na drachmu a defaultu by i tak nutně musely následovat další úspory. Ale racionální uvažování teď asi půjde čím dál víc stranou …

Nákazu už v podstatě stihly pocítit Itálie a Španělsko ve včerejších aukcích. Výnosy italských 3Y bondů rostly na 3,91%. Španělské 12M rostly proti předchozímu měsíci z 2,62% na 2,99%. Německo se naopak včera udalo 6M poukázky blízko hranice nulového výnosu. Na sekundárním trhu 10Y výnosy klesly až na nové historické minimum 1,43%. Mimochodem, podle rychlého průzkumu agentury Reuters začíná čím dál více traderů věřit v další LTRO.

Pokud jde o Španělsko, to se snaží zachránit si svůj kredit. A zaměřilo se na svůj churavý bankovní sektor. Už minulý pátek oznámilo, že domácí banky budou nedobrovolně nekapitalizovány – buď si zvýší kapitál na vládou stanovenou úroveň samy, nebo budou muset přijmout od vlády úvěry se sazbou okolo 10 %. Navíc s možností konvertovat v budoucnu úvěr na akcie.

skoleni_29_6

Z nervozity v Evropě těží i americké dluhopisy, které se se svými výnosy dostaly na úrovně, kde byly naposledy loni v říjnu, konkrétně desetileté se podívaly pod 1,8%. Reaguje i euro, kurz k dolaru se už propadl k námi dlouho vyhlížené hranici 1,28. Naloženo dostaly také regionální měny – v čele se zlotým, který oslabil na 4,33. Koruna na 25,44.

A dobré zprávy nepřináší ani reálná ekonomika – průmyslová produkce EMU klesla v březnu o 0,3% m/m (-2,2% r/r). Je to taková poslední ochutnávačka před dnešním zveřejněním HDP za 1Q12, který z největší pravděpodobností ukáže mírnou kontrakci ekonomiky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).