Hlavní navigace

Americké akciové trhy skončily v zelených číslech

18. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké akciové trhy včera uzavřely obchodování v mírně zelených číslech. Hlavní akciové indexy zakončily obchodování následovně: S&P +0,41%, Dow Jones +0,04%, Nasdaq +0,10%.

Americké akciové trhy včera uzavřely obchodování v mírně zelených číslech. Hlavní akciové indexy zakončily obchodování následovně: S&P +0,41%, Dow Jones +0,04%, Nasdaq +0,10%.

Asijské akciové trhy zaznamenaly silnou rally poté, co Čína zveřejnila důležitá makrodata, která byla vesměs nad očekáváním. To je po několika měsících spíše negativních zpráv vítaná zpráva pro investory a to se projevilo i na akciových trzích. Například čínský index Shanghai Composite vzrostl o 1,16% a japonský Nikkei o 2,0%.

Nejdůležitější ukazatel o čínském HDP za 3Q se nelišil od očekávání, což ale v současné situaci můžeme považovat za pozitivní zprávu. Nad očekávání vyšla  data o průmyslové produkci, která v září meziročně vzrostla o 9,2% v porovnání s odhady +9,0%. Velmi dobře lze hodnotit také data o maloobchodních tržbách, které meziročně vzrostly o 14,2%, když očekávání bylo nastaveno na +13,2%. Další optimistický ukazatel je investice do fixních aktiv, které vzrostly o 20,5%, když analytici odhadovali růst o 20,2%. Celkové vyznění z čínských dat je tedy velmi pozitivní a dle ohlasů ekonomů i politiků je pravděpodobné, že čínská ekonomika se dostává na dno a její další směr je vzhůru. To potvrdil i čínský premiér Wen s tím, že cíle na letošní rok budou splněny. Převažující názor ekonomů a analytiků je, že ve 4Q již ekonomika propad zastaví a možná i m rně meziročně vzroste. Tyto pozitivní zprávy jsou vítané zejména v období, kdy se v Číně bude střídat vedení komunistické strany (plánováno na listopad).

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé dnes před otevřením trhu reportoval 6,1% yoy růst tržeb za prvních 9 měsíců letošního roku a potvrdil své celoroční hospodářské cíle. Trh ovšem očekával silnější, až 6,3% yoy růst tržeb. Nejhorší vývoj zaznamenává Nestlé na trzích v jižní Evropě, kde tržby meziročně poklesly o 1,1 % yoy a firma nadále očekává obtížné podmínky v tomto regionu. Další obtíže zaznamenává Nestlé na trzích Asie, Afriky a Oceánie, kde tržby za 3Q vzrostly pouze o 5 % yoy, přičemž ještě za 1H letošního roku rostly 12% yoy tempem. Snížení tempa růstu tržeb vnímáme negativně a očekáváme i negativní dopad na akcie. (Jiří Šimara)

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Dnes očekáváme:

Dnes začíná v Bruselu dvoudenní summit EU. Z makrodat očekáváme zveřejnění podílu špatných úvěrů ve španělských bankách. Z USA přijdou data o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti ve 14:30. V 16:00 bude vydána průmyslová produkce podle Philadelphia Fed a předstihové ukazatele. Španělsko dnes bude v centru pozornosti nejen na summitu EU, ale i na dluhopisovém trhu, když bude emitovat střední a dlouhé státní dluhopisy v 10:30. Výsledky dnes bude reportovat finská Nokia, v USA Verizon, Microsoft a Google a výsledky v ČR zveřejní Philip Morris.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).