Hlavní navigace

Americké akciové indexy zaznamenaly růst

22. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké akciové indexy zaznamenaly v prvních třech dnech minulého týdne mírný růst, nicméně od čtvrtku začaly své zisky odevzdávat a v pátek kvůli horším výsledkům firem Google či Microsoft ukončily indexy týden na takřka nezměněných úrovních.

I tak jsou v letošním roce americké akcie, vyjádřeno indexem S&P 500, nejvýnosnější investicí v rámci hlavních tříd aktiv jako jsou americké vládní bondy, zlato, akcie rozvíjejících se trhů či komodity.

Ve Španělských oblastech Baskicko a Galicie proběhly o víkendu regionální parlamentní volby. V Galicii slavila vítězství konzervativní Lidová strana premiéra Rajoye. Svou současnou majoritu ve zdejším parlamentu byla Lidová strana schopna rozšířit o další 3 křesla na celkových 41. Nepotvrdily se tak obavy, že zde Rajoy kvůli nepopulárním opatřením na snížení zadlužení ztratí svůj vliv. Naopak v Baskicku vyhráli umírnění nacionalisté z PNV se ziskem 27 křesel a jako druhá skončila nacionalistická strana Bildu se ziskem 21 křesel. V Baskicku tak budou pravděpodobně sílit separatistické hlasy obdobně jako tomu je v Katalánsku, kde se předčasné regionální volby uskuteční 25. listopadu. Současný prezident Katalánska Mas se přitom zavázal, že v případě svého vítězství vypíše referendum o nezávislosti tohoto regionu.

Německý deník Der Spiegel přinesl informaci, že německé ministerstvo financí připravuje návrh programu, v rámci něhož by mohlo Řecko nakupovat své vlastní dluhopisy. Prostředky k této transakci by si přitom půjčovalo od permanentního záchranného fondu ESM. Jelikož se v současnosti řecké bondy obchodují pouze na úrovni 25 % své nominální hodnoty, bude stačit i relativně malá částka k citelnému snížení zadlužení Řecka.

skoleni_13_10

Firma Unipetrol dnes oznámila, že bude muset přerušit proces zpracování ropy v rafinérii Kralupy. Důvodem je nedostatečná přepravní kapacita Transalpinského ropovodu TAL. Unipetrol aktuálně potřebuje více ropy, než měl dopředu nasmlouváno, ale plně využitá kapacita TAL momentálně neumožňuje zvýšenou poptávku pokrýt. To znamená, že Unipetrol bude muset od čtvrtka na několik dní přerušit zpracování ropy v Kralupech, což bude mít přímý negativní dopad na hospodaření společnosti. Rozsah napáchaných škod bude záviset na délce odstávky. Přísun pohonných hmot na české čerpací stanice ale nebude ovlivněn, protože pro podobné případy má Česká republika připravené zásoby na 100 dní při plném výpadku všech rafinerií. Zprávu hodnotíme za předpokladu jen několikadenní odstávky jako mírně negativní, ovšem s neutrálním dopadem na cenu akcií. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

Žádného významného makrodata z Evropy či USA se dnes nedočkáme. Z významných firem dnes budou reportovat své hospodářské výsledky Peabody Energy, Catterpillar a Michelin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).