Hlavní navigace

Americké akciové indexy na nových rekordech

10. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký index S&P 500 se díky včerejšímu zisku ve výši 0,6 % posunul na nové historické maximum. Nového rekordu dosáhl i technologický Nasdaq, který si včera polepšil rovněž o 0,6 %.

Hlavní události

MONETA Money Bank překvapila vysokou dividendou a vyšším loňským ziskem, výhled managementu na letošní rok je ale spíše konzervativní.

Šéf ČEZ Daniel Beneš předpokládá nižší dividendu do budoucna. Akvizice by se měly soustředit především na Českou republiku, popř. Německo.

Západoevropské akcie zahájí dnešní seanci mírným růstem.

Makroekonomický kalendář dnes nabídne americkou spotřebitelskou důvěru michiganské univerzity. Na starém kontinentě bude zveřejněna pouze francouzská průmyslová výroba.

Výsledky hospodaření dnes reportuje například automobilka Renault nebo ocelový gigant ArcelorMittal. Ve Spojených státech hospodářské údaje zveřejní například poradenská realitní skupina CBRE.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 se díky včerejšímu zisku ve výši 0,6 % posunul na nové historické maximum. Nového rekordu dosáhl i technologický Nasdaq, který si včera polepšil rovněž o 0,6 %. Hlavními motory byly finanční tituly, které díky rostoucím výnosům vzrostly o 1,4 %, a akcie energetických společností (+0,9 %), jež podpořila rostoucí cena ropy.

V plusu dnes končí i asijské trhy, z nichž největší zisky si odnášejí japonské akcie (+2,5 %). Ostatní trhy posilovaly ve většině případů do půl procenta. Regionální index MSCI Asia Pacific vzrostl na nejvyšší úroveň od července 2015.

MONETA Money Bank

MONETA Money Bank překvapila za čtvrtý kvartál vyšším než očekávaným ziskem, nicméně čistý úrokový i neúrokový výnos byl horší, což kompenzoval vyšší výnos z finančních transakcí. Celkově se podařilo firmě splnit všechny vytyčené cíle managementem a zároveň potvrdila i vysokou kapitálovou vybavenost. O největší překvapení se postarala navrhnutá výše dividendy, a to 9,8 CZK na akcii, což představuje celkovou výplatu 123 % zisku, která tak převyšuje i původní návrh managementu na úrovni 100 až 110 %. Dividendový výnos tak činí 11,4 %.

Výhled společnosti pro letošní rok ale příliš optimistický není a zaostává za průměrnými odhady trhu i naší lehce pesimističtější predikcí. Management očekává zisk na úrovni minimálně 3,4 mld. CZK (konsensus 3,56 mld. CZK), provozní zisk v minimální výši 10,3 mld. CZK (konsensus 10,7 mld. CZK). Dividendová politika byla ponechána na minimálním cíli výplatního poměru ve výši 70 % čistého zisku.

Z pohledu loňských výsledků a navrhnuté dividendy jsou dnešní údaje příznivé pro cenu akcií, nicméně tento vliv bude do značné míry kompenzovat konzervativní guidance managementu pro letošní rok. Čekáme pouze mírnou pozitivní reakci.

skoleni_29_6

ČEZ

Generální ředitel Daniel Beneš skupiny ČEZ v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že dopad nízkých cen elektřiny bude v letech 2017 a 2018 maximální, a pro firmu budou z hlediska čísel následující dva roky jedny z nejhorších let. V rámci akvizic CEO uvedl, že se společnost nyní primárně zaměřuje na Českou republiku, a to v oblasti decentrální energetiky. Mělo by se jednat spíše o menší projekty. Nové zdroje pak chce ČEZ hledat zejména v Německu. Naopak nové akvizice na Balkáně nepřicházejí v úvahu. S ohledem na dividendovou politiku Daniel Beneš konkrétní návrh nekomentoval, nicméně řekl, že je nerealistické, aby byla dividenda v budoucnu udržitelná na stávající úrovni. Rozdělování zisku z minulých let na dividendách nepovažuje za správné, protože by se to promítlo na nižším ratingovém hodnocení, což by následně vedlo ke zdražení financování.

Komentáře šéfa ČEZ nepovažujeme za něco překvapivého. Zároveň plně souhlasíme s názory ohledně výplaty dividendy a čekáme dividendu z loňského zisku na úrovni 35 CZK na akcii, tedy o 5 CZK méně než v předchozím roce. I pro následující roky očekáváme postupný pokles. Zprávy nevnímáme jako zásadní pro cenu akcií. ČEZ zveřejní výsledky 21. března.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).