Hlavní navigace

Americké akcie zakončily v plusu, Asie se však dnes nachází v červeném

30. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americkým akciím se podařilo během včerejší seance uzavřít v mírném plusu, když index S&P 500 přidal 0,1 %. Nejvíce rostoucím sektorem byly energetické společnosti, kterým pomohly nižší než očekávané zásoby ropy a nečekané přerušení produkce černého zlata v Libyji.

Hlavní události

Výše zisku z přecenění prodaných akcií MOL by podle vyjádření společnosti ČEZ měla dosáhnout 3,4 mld. CZK.

Západoevropské akcie by měly zahájit smíšeně.

Makroekonomický kalendář dnes nabízí pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a revidované údaje o americkém HDP za Q4 16. V Evropě bude nejzajímavějším číslem německá spotřebitelská důvěra. Přesto nezvykle větší pozornost by si mohla dnes vyžádat Česká republika, když ke své měnové politice zasedá centrální banka. Ukončení kurzového závazku v hlavním scénáři dnes nečekáme, ale pravděpodobnost tohoto kroku rozhodně není nulová.

Société Générale zvýšila doporučení na Držet pro akcie portugalského výrobce a distributora elektřiny EDP.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciím se podařilo během včerejší seance uzavřít v mírném plusu, když index S&P 500 přidal 0,1 %. Nejvíce rostoucím sektorem byly energetické společnosti, kterým pomohly nižší než očekávané zásoby ropy a nečekané přerušení produkce černého zlata v Libyi. Akcie ropných těžařů vystoupaly o 1,2 %. Dařilo se prodejcům zbytného zboží nebo realitním developerům, kterým pomohly i nižší výnosy amerických státních dluhopisů. To bylo na druhou stranu negativem pro finanční tituly, které zakončily na chvostu akciového pelotonu se ztrátou 0,5 %.

Na monitorech asijských akciových investorů převažuje červená. Nedaří se především čínským nebo japonským titulům, které odevzdávají zhruba jedno procento. V druhé největší světové ekonomice do jisté míry může obchodování nepříznivě ovlivňovat rozhodnutí tamní centrální banky o zavádění opatření na splasknutí bublin u některých aktiv finančního trhu. Ta s sebou totiž přinesou významný nárůst krátkodobých úrokových sazeb. V kladném teritoriu se pak drží burzy v Austrálii či Indii, jejichž zisky dosahují 0,4 %.

ČEZ

ČEZ MH B. V., 100% vlastněná dceřiná společnost ČEZ a.s., včera zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů ve výši 470,2 mil. EUR a oznámila blokový prodej 7,65 mil. akcií společnosti MOL.

Pokud by nabídku odkupu využila většina držitelů dluhopisů, musel by ČEZ vyplatit relativně vysokou částku, která by mohla dosáhnout 512 mil. EUR. Nepředpokládáme, že by však transakce měla významně zatížit cash flow společnosti vzhledem k tomu, že ČEZ má dostatek volných peněžních prostředků a bankovních limitů k pokrytí potřebné částky. Z pohledu čistého zadlužení skupiny je nabídka na splacení konvertibilních dluhopisů neutrální.

skoleni_29_6

Navíc úspěšný blokový prodej akcií MOL, v rámci kterého podle vyjádření společnosti dosáhla cena akcie 18.700 HUF, přinese prostředky na splacení dluhopisů a bude mít výrazně pozitivní vliv na čistý zisk společnosti. Výše zisku z přecenění prodaných akcií MOL by podle vyjádření společnosti měla dosáhnout 3,4 mld. CZK.

Zprávu vnímáme pozitivně, neboť sníží zadlužení společnosti a výrazně přispěje do ziskovosti společnosti v roce 2017. Navíc sníží volatilitu ziskovosti, kterou akcie MOL a opce v rámci konvertibilního bondu historicky způsobovaly. Očekáváme, že by akcie společnosti měly na zprávu reagovat pozitivně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).