Hlavní navigace

Americké akcie včera druhým dnem ztrácely

16. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akcie včera druhým dnem ztrácely, když investory zneklidnily zprávy o potenciálním vyšetřování presidenta Trumpa v kauze vlivu Ruska na loňské prezidentské volby a snažili se strávit úterní zvýšení sazeb Fedu a následný projev jeho presidentky Janet Yellen.

Hlavní události

Výbor pro jadernou energetiku schválil tři prioritní varianty pro rozšíření dukovanské jaderné elektrárny.

Pegas schválil výplatu dividendy 1,30 EUR na akcii a snížení základního kapitálu prostřednictvím zrušení vlastních akcií.

Futures na Stoxx50 ukazují na mírný růst západoevropských akcií na počátku seance.

Dopoledne bude zveřejněna inflační statistika v eurozóně. Půjde však jen o revize dřívějších údajů, takže výrazný dopad na trhy neočekáváme. Pro obchodování v příštím týdnu bude zároveň důležité, jak dopadne nedělní druhé kolo francouzských parlamentních voleb. První kolo dopadlo dobře pro stranu prezidenta Macrona, která získala téměř třetinu hlasů. Odpoledne se investoři zaměří na dílčí data z amerického realitního trhu, kde vyjdou počty vydaných stavebních povolení a zahájených staveb. V USA vydá Michiganská univerzita předběžný červnový index spotřebitelské důvěry a večer jako každý pátek pošle na trh společnost Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.

Analytici Société Générale snížili doporučení dvěma výrobcům větrných turbín – španělské Gamesa Corp Tecnologica na Držet a dánské Vestas Wind Systems na Prodat.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera druhým dnem ztrácely, když investory zneklidnily zprávy o potenciálním vyšetřování presidenta Trumpa v kauze vlivu Ruska na loňské prezidentské volby a snažili se strávit úterní zvýšení sazeb Fedu a následný projev jeho presidentky Janet Yellen. Index S&P 500 oslabil o 0,2 %. Technologické tituly pokračovaly ve výprodejích. O jejich 0,5% ztrátu se zasloužily především společnosti Symantec a AMD, jejichž akcie odevzdaly 2,3 %. Celkově oslabovalo 48 z 69 technologických titulů a tak index Nasdaq odepsal 0,5 %. Nedařilo se ani těžařům a zpracovatelům komodit, kteří stejně jako energetické společnosti oslabily mírně pod 1 %. Finanční instituce a akcie ze spotřebních sektorů odevzdaly těsně pod půl procenta. Poklesy indexu se snažily zvrátit utility, realitní developeři a výrobní podniky. Jejich 0,5% zisky však na obrat v trendu nestačily.

Asijské akciové trhy se v poslední obchodní den týdne nemohou shodnout na směru. Japonské akcie podpořené oslabujícím jenem přidaly 0,5 %. Daří se i hongkongským trhům, jejichž index Hang Seng posiluje o 0,3 %. Jihokorejský index Kospi své zisky z úvodu obchodování neudržel a osciluje kolem nuly. Čínské pevninské akcie mírně oslabují.

Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens včera na své valné hromadě schválil návrhy na výplatu dividendy ve výši 1,30 EUR na akcii a snížení základního kapitálu prostřednictvím zrušení vlastních akcií. Základní kapitál se sníží na 10.867.85,16 EUR prostřednictvím zrušení 465.541 kusů akcií získaných jejich zpětným odkupem. Základní kapitál tak bude nově tvořen 8.763.859 kusy akcií o jmenovité hodnotě 1,24 EUR. Snížení počtu akcií se projeví nárůstem zisku a volného cash flow na akcii o 5,3 %. Nečekáme změnu v dividendách, protože již v minulosti byl zisk rozdělován na akcie, které nebyly drženy společností Pegas. Akcie společnosti včera zareagovaly na zveřejněnou zprávu 0,5% posílením.

skoleni_4_3

ČEZ

Výbor pro jadernou energetiku schválil tři prioritní varianty pro rozšíření dukovanské jaderné elektrárny, které budou dále analyzovány a rozpracovány. Jednou variantou je zajištění výstavby dceřinou společností ČEZ, druhou je odkup dceřinné společnoti státem, třetí je převzetí jaderné části ČEZu státem. Zamýšlené zahájení výstavby bylo odhadnuto kolem roku 2025.

Vzhledem k tomu, že jde o pokračování diskuse o rozšíření jaderných zdrojů v České republice, která již nějakou dobu probíhá a probíhat bude, neočekáváme zásadní vliv do ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).