Hlavní navigace

Americké akcie se vrátily k růstu, technologický Nasdaq na novém maximu

21. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Zlepšující se firemní výsledky a komentář amerického ministra financí Mnuchina o prosazení daňové reformy ještě v tomto roce pobídly americké akcie k největšímu posunu vzhůru od března.

Hlavní události

Dozorčí rada společnosti ČEZ schválila prodej elektrárny Počerady.

Bulharská vláda nemá zájem o aktiva společnosti ČEZ.

Západoevropské akcie by měly zahájit smíšeně.

Poslední den tohoto týdne bude ve znamení předběžných dubnových indexů nákupních manažerů. Dopoledne zveřejní PMI za sféru služeb a zpracovatelský sektor Francie, Německo a souhrnně celá eurozóna. Podle nás by se velmi silné hodnoty, které od začátku letošního roku vykazují statistiky PMI v zemích eurozóny, měly začít snižovat. I tak by ale dubnová čísla ukazovala na růst v HDP v eurozóně ve výši 0,7–0,8 % q/q. To je podle nás příliš optimistické a růst ekonomiky eurozóny bude nakonec pomalejší. V USA budou odpoledne a večer investoři kromě PMI vyhodnocovat také údaje o prodejích starších domů v březnu, které podle odhadu ekonomů SG vyskočily a smazaly tak svůj únorový pokles. Za jejich dobrým výsledkem podle nás stojí teplé počasí v únoru, kdy byla většina těchto prodejů zahájena.

Hospodářskými výsledky se v závěru týdne pochlubí v USA Honeywell International, General Electric nebo Schlumberger. V Evropě se přidá švédský výrobce terénních motorek a zahradní techniky Husqvarna.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení na Koupit přednímu evropskému dodavateli elektrických dveřních systémů Somfy a španělské energetické společnosti Gas Natural.

Obchodování na zámořských trzích

Zlepšující se firemní výsledky a komentář amerického ministra financí Mnuchina o prosazení daňové reformy ještě v tomto roce pobídly americké akcie k největšímu posunu vzhůru od března. Index S&P 500 v obnovené důvěře v naplnění předvolebních slibů přidal 0,8 % a technologický Nasdaq Composite po 0,9% zisku zakončil na novém zavíracím maximu. Po projevu presidenta dallaského Fedu Roberta Kaplana vzrostla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již v červnu na 60 %. Akcie finančních institucí pokračovaly v jízdě na horské dráze. Jen dva dny poté, co je slabé výsledky Goldman Sachs vyslaly směrem dolů, včera díky dobrým výsledkům společnosti American Express vylétly o 1,6 % opět nahoru. Dařilo se sedmi z jedenácti sektorů, když výrobní podniky, těžaři a zpracovatelé průmyslových materiálů a technologické tituly přidali 1 %. Nedařilo se utilitám a telekomunikacím, jejichž akcie v reakci na rostoucí výnosy vládních dluhopisů a zvýšené pravděpodobnosti růstu úrokových sazeb odevzdaly do 0,5 %.

Asijské akciové trhy díky optimismu z budoucích daňových reforem v USA a oslabujícímu jenu nabraly směr vzhůru. Japonské akciové indexy si připsaly 0,2 % poté, co premiér Haruhiko Kuroda naznačil pokračování v uvolněné měnové politice. Rostou i akcie v Jižní Koreji, Indonésii a Hongkongu. Čínským pevninským trhům se ani dnes příliš nedaří, když šanghajský i šenčenský index odevzdává 0,3 %.

ČEZ

Bývalý bulharský premiér Boyko Borissov, jehož strana vyhrála nedávné volby a s největší pravděpodobností bude sestavovat novou vládu prohlásil, že nemá zájem o energetická aktiva vlastněná v zemi společností ČEZ. ČEZ v Bulharsku vlastní elektrickou distribuční společnost, která dodává elektřinu 40 % bulharských odběratelů a uhelnou elektrárnu ve Varně o výkonu 1300 MW. ČEZ se vzhledem k zásadním neshodám s bulharským regulátorem a vládou již nějakou dobu pokouší svá bulharská aktiva nabídnout k prodeji. Podle novinářských zdrojů jsou mezi zájemci bulharské společnosti Prista Oil Holding a Minstroy Holding.

skoleni_13_10

Podle ČT24 dozorčí rada schválila prodej elektrárny Počerady. Společnost Czech Coal, která vlastní důl Vršany, který dodává elektrárně hnědé uhlí, nabízí za elektrárnu 4,5 mld. CZK a opci na odběr elektřiny za výrobní náklady. Celková hodnota nabídky je odhadována na 10 mld. CZK.

Zpráva o nezájmu bulharské vlády o aktiva ČEZu potvrzuje problematičnost jejich prodeje. Prodej elektrárny Počerady přinese v krátkodobém horizontu zisk a peněžní prostředky. Je však otázkou, proč ČEZ neuplatnil opci na prodej elektrárny před dvěma lety, kdy mohl elektrárnu prodat za výrazně vyšší cenu. Vzhledem k tomu, že obě informace nejsou nové, neočekáváme, že by měly výraznější dopad do ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).