Hlavní navigace

Americké akcie se na směru neshodly

15. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americké akcie jako by nevěděly, co si mají o včerejších událostech myslet. Index S&P 500 odevzdal 0,1 %, když klesající cena ropy dostala pod tlak energetické tituly, které oslabily o 1,8 %. Nedařilo se ani těžařům a zpracovatelům průmyslových materiálů s –1 %.

Hlavní události

Dnes bez významných firemních zpráv.

Futures na Stoxx50 ukazují na pokles západoevropských akcií na počátku seance.

Vzhledem k tomu, že nás dnes v eurozóně a USA čekají pouze druhořadá data, budou trhy především vstřebávat včerejší rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby a projev jeho prezidentky Janet Yellen. Dnešní zasedání britské centrální banky v rozjitřené politické situaci žádné změny nepřinese a očekáváme, že úrokovou sazbu ponechá beze změny. Setkání Euroskupiny se znovu bude věnovat řeckému dluhu. Pravděpodobně bude dosaženo dohody, která umožní Řecku poskytnout další půjčku, aby bylo schopné splatit dluhopisy maturující v létě.

Analytici Société Générale snížili doporučení pro světového výrobce telekomunikační techniky Ericsson na Držet a zvýšili doporučení na Koupit finské telekomunikační společnosti Nokia.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie jako by nevěděly, co si mají o včerejších událostech myslet. Index S&P 500 odevzdal 0,1 %, když klesající cena ropy dostala pod tlak energetické tituly, které oslabily o 1,8 %. Nedařilo se ani těžařům a zpracovatelům průmyslových materiálů s –1 %. Dolů zamířily i technologické tituly, které stáhly index Nasdaq o 0,4 %. Naopak se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, zdravotnímu sektoru a utilitám s přibližně půlprocentními zisky. Index Dow Jones Industrial si naopak připsal 0,2 % a uzavřel na novém maximu.

skoleni_29_6

Včerejší makroekonomická data v USA příliš radostný obrázek nepřinesla, když se inflace po dubnovém poklesu o 0,2 % v květnu znova snížila o 0,1 %. Maloobchodní tržby se v květnu snížily nejprudším tempem za 16 měsíců o 0,3 %. Analytici přitom očekávali mírný růst. Přesto Janet Yellen večer při oznamování letošního druhého zvýšení úrokových sazeb, s kterým trhy počítaly, přišla s relativně jestřábím projevem a potvrdila nastoupený směr dalšího zvyšování sazeb a snižovaní bilanční sumy centrální banky, která nabobtnala do obřích rozměrů během kvantitativního uvolňování.

V Asii nejvíce trápilo zvýšení úrokových sazeb Fedu hongkongské trhy, jejichž index Hang Seng odepisuje k jednomu procentu. Největšími propadlíky jsou developerské společnosti, ale nedaří se ani automobilkám a telekomunikacím. Pokles cen ropy tíží energetický sektor a stahuje i ostatní asijské trhy. Japonské akciové indexy odevzdaly něco málo přes dvě desetiny procenta a australský S&P/ASX oslabil o 1.2 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).