Hlavní navigace

Americké akcie rostly 6. dnem v řadě

23. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera americké akciové indexy prodloužily růstovou sérii na 6 obchodních dní (S&P 500 +0,41 %, Nasdaq +0,97 %). Hlavními důvody k takovému optimismu jsou makrodata v USA, která ukazují na zrychlení tempa růstu tamní ekonomiky po tvrdé zimě a (prozatím?) neeskalující se situace kolem východní Ukrajiny.

Farmaceutická firma Valeant (včera +7 %) nabídla za výrobce botoxové léčby vrásek Allergan (včera +15 %) 45,7 mld. $, což pomohlo akciím farmaceutických společností k růstu. Dnes své kvartální výsledky zveřejňuje řada důležitých firem: Procter & Gamble (oč. upravený zisk na akcii 1,02 $, tzn. +3 % r/r, tržby by měly dle konsensu vzrůst o desetiny procenta), Boeing (oč. EPS 1,54 $, tzn. –11 % meziročně; tržby by se dle očekávání měly zvýšit o 7 %; očekává se negativní dopad nižších než plánovaných dodávek modelu 787), farmaceutická společnost Biogen Idec (oč. EPS 2,56 $, tzn. +30 % r/r, tržby dle konsensu oč. +42 % r/r; investoři se budou zajímat o jakýkoli komentář k vývoji v následujících čtvrtletích), výrobce čipů Qualcomm (oč. EPS 1,22 $, tj. +4 % r/r, u tržeb se očekává nárůst o 6 %; očekává se nejnižší tempo růstu tržeb za poslední 3 roky, což odráží zpomalující se tempo růstu prodejů chytrých telefonů), Apple (oč. EPS 10,17 $, tzn. +1 % r/r, tržby oč. –0,2 % r/r; investoři se budou zajímat o vývoj čisté marže a prodeje v Číně) a Facebook (oč. EPS 0,24 $, tzn. oproti 1Q13 zdvojnásobení, u tržeb se očekává výrazný nárůst o 62 % díky velmi příznivému vývoji v segmentu reklamy na mobilních zařízeních).

Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,92 %, Hang Seng –0,80 %), když čínské neoficiální PMI sice dopadlo v souladu s odhady, ale zároveň na 48,3 b., což značí pásmo kontrakce. V rámci indexu Nikkei se relativně nejlépe dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak relativně nejhůře síťovým odvětvím. Evropské indexy otevřely mírným růstem. V 10h v eurozóně vychází dubnový předběžný index nákupních manažerů, očekává se mírné meziměsíční snížení na 53 b., což je ale stále poblíž nejvyšší hodnoty od 2011. Index pražské burzy otevřel poklesem, když níže ho táhnou akcie ČEZu, které negativně reagují na navrženou dividendu, která je nižší, než se spekulovalo ještě před pár týdny.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).