Hlavní navigace

Americké akcie pokračovaly v mírném vybírání zisků

4. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera americké akciové indexy zaznamenaly mírný pokles (S&P 500 –0,21 %, Nasdaq –0,38 %), když neudržely počáteční zisky.

K ziskům indexů dopomohl lepší než očekávaný výsledek ukazatele změny zaměstnanosti ADP, který ukazuje na přírůstek 215 tis. pracovních míst (čekalo se jen +140 tis.). Naopak mírně zklamal týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti, který vzrostl na 372 tis. (oč. 360 tis.), na druhou stranu se ale jedná o volatilní ukazatel. Včerejší zápisky z posledního zasedání FOMC nic zásadního nepřinesly (Fed stále hodnotí situaci na trhu práce jako neuspokojivou). Z pohledu technické analýzy index S&P 500 narazil na technickou rezistenci na lokálních maximech z loňského podzimu (okolo 1 460 b.).

Dnes vychází prosincová data z trhu práce. Konsensus počítá s tím, že míra nezaměstnanosti zůstala meziměsíčně beze změny na 7,7 % a došlo k mírnému m/m nárůstu tvorby pracovních míst. V 16h SEČ pak vychází prosincový index nákupních manažerů (ISM) ve službách (očekává se mírný m/m pokles na ale stále solidních 54 b.). Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně, když ty japonské doháněly vývoj z posledních dní, protože během nich byly tamní burzy zavřené (Nikkei 225 +2,82 %, Hang Seng –0,63 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl sektor spotřebitelských služeb a naopak nejméně telekomunikační sektor. V 11h SEČ vychází prosincový index spotřebitelských cen v EMU (oč. 2,1 %). Evropské akciové indexy zahájily mírným oslabením. Stejným směrem otevřel i index pražské burzy. Martin Krajhanzl (Analytik) 

skoleni_8_6

ČEZ se zajímá o polská distribuční aktiva 

Ředitel polské divize ČEZu Čermák pro deník Parkiet řekl, že firma se zajímá o polská distribuční aktiva (v nejbližší době se bude privatizovat Energa) (Bloomberg). Polsko má stabilní regulatorní prostředí a my tam ve střednědobém horizontu očekáváme 1–1,5% roční růst spotřeby elektřiny. Na druhou stranu ale klesající regulovaný výnos (WACC) bude od roku 2014 tlačit na výnosy v tomto segmentu. Nejsme proto z tohoto nápadu úplně nadšení. Petr Bártek (analytik), +420 224 995 227

CME: Sledovanost CME v ČR stále klesá 

Česká televize v loňském roce předstihla poprvé v historii ve sledovanosti skupinu kolem Novy. ČT v roce 2012 v cílové skupině 15+ dosáhla sledovanosti 30,16%, zatímco Nova jen 29,85%. TV Prima dosáhla 24,2%. V hlavním vysílacím čase Nova stále zůstala jedničkou s 34,8%, ČT dosáhla 28,9% a Prima 23,9%. Ostatní menší televize v souhrnu dosáhly 12,4% (ČTK, E15). Zpráva potvrzuje dlouhodobý trend poklesu sledovanosti skupiny kolem TV Nova na českém trhu. CME na propad sledovanosti již reagovala spuštěním nových stanic (Fanda, Smíchov) a po výsledcích za 3.kv. oznámila, že bude více investovat do programových nákladů. Pokles sledovanosti by se tak mohl alespoň na nějakou dobu zastavit, nicméně za cenu zvýšených nákladů. Václav Kmínek (analytik) +420 224 995 289

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).