Hlavní navigace

Americké akcie pocítily oboustrané ostří nízkých cen ropy a silného dolaru

28. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Velmi nízké ceny ropy a silný dolar k tomu jsou tržním mixem, který do jisté míry odráží stav americké ekonomiky.

Její ještě věrnější tržní obraz by měly reprezentovat americké akciové trhy. Oba tržní obrazy přitom zpětně ovlivňují americkou ekonomiku, přičemž ovšem vzájemně nemusí být zcela v souladu. To se hezky ukázalo včera, když konfrontaci přivodil právě silný dolar spolu s nízkými cenami ropy, který skrze slabší výsledky amerických nadnárodních korporací (což neplatí o Applu, jehož zisky včera zlomily historický rekord), vyvolal razantní korekci akciových trhů.

Nebyly to však jen zisky Caterpillaru či P&G, které americké akcie vyděsily. Přidaly se k nim i makro data – konkrétně pak zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, které dílčím způsobem vstupují do statistik amerického HDP jako investice. Ty v klíčových položkách v prosinci zřetelně klesly, a protože jde již o třetí pokles v řadě, v praxi to znamená, že i výsledek amerického HDP nebude tak excelentní jak se původně očekávalo. Svůj (negativní) podíl na klesajících investicích do fixního kapitálu přitom mohou mít i zpomalující investice do amerického ropného sektoru, který tím způsobem reaguje na propad cen ropy.

Výše uvedené úvahy se pak nepochybně stanou předmětem aktuální debaty vedení americké centrální banky (výbor FOMC), která shodou okolností právě drží dvoudenní zasedání a večer našeho času budou známy jeho výstupy. Z nich by mělo vyplynout, že navzdory včerejší akciové epizodě (a datům) Fed stále chápe propad cen ropy a s ním související pád inflace i inflačních očekávání jako dočasnou pozitivní záležitost, která by neměla vychýlit jeho opatrnou navigaci toho, kdy a jak Fed letos zvýší úroky. Stále tedy bude připravovat trhy na to, že úroky půjdou vzhůru, byť si na to počkáme ještě několik zasedání, neboli první zvýšení sazeb čekejme nejspíše v létě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).