Hlavní navigace

Americká výsledková sezóna hlásí solidní rozjezd

Jan Bureš

Přes solidně rozjetou výsledkovou sezónu v USA, se akciovým trhům v posledních dnech moc nechce pokračovat dále vzhůru.

Doba čtení: 1 minuta

Včera na trzích reportovaly výborné výsledky banky na Wall Street. Banka Goldman Sachs meziročně skoro ztrojnásobila zisk, který je v tuto chvíli nejvyšší od roku 2008. I když akcie Goldman Sachs včera vyskočily vzhůru, širší akciové trhy zatím zůstávají opatrnější. Proč? Nejistota ohledně rozpočtového vývoje v USA a hrozba technického bankrotu v případě, že by

Kongres nedokázal navýšit dluhový strop, může být jednou z příčin. Druhou nejistotou zůstávají italské volby – situace na italské politické scéně se navíc vzhledem k opětovnému sbratření Berlusconiho s Ligou severu stává nepřehlednější.

dan_z_prijmu

Na druhou stranu s oběma hrozbami investoři žijí delší dobu, v posledních týdnech nedošlo ani na jedné frontě k dramatické eskalaci a jak problém dluhového stropu, tak italské volby budou skutečnými problémy na stole až na konci února. Těžko tedy věřit, že by samy o sobě dokázaly investorům pokazit radost ze slušných výsledků firem.

Trhy jsou možná opatrnější proto, že na začátku tohoto týdne vyšla špatná podnikatelská nálada v New Yorku. Pokud by dnes nálada na východním pobřeží USA (Philly Fed) potvrdila podobnou tendenci, mohly by se trhy začít bát, že politicko-rozpočtová nejistota může v USA přece jenom výrazněji zamíchat s výkonem ekonomiky. Pak by se optimistické sázky na výraznější zrychlení světové ekonomiky v roce 2013 mohly rychle rozplývat.

Našli jste v článku chybu?