Hlavní navigace

Americká vláda je po 17 letech nucena omezit výdaje

1. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

čera americké akciové indexy pokračovaly v poklesu (S&P 500 –0,60 %, Nasdaq –0,27 %) a index S&P 500 se tak těsně udržel nad 50denním klouzavým průměrem.

Týká se to například státních zaměstnanců, kteří mají od dnes neplacené volno (například s výjimkou armády, týká se to ale třeba americké SEC, čili Komise pro cenné papíry, což může zdržet plánovaná IPO). Pro další vývoj bude důležité, kdy bude shoda nalezena. Pokud v horizontu pár dní, měl by být dopad na ekonomiku jen omezený. Pokud by to trvalo déle, vliv na ekonomiku by byl větší a současně by to zvýšilo nervozitu trhu před jednáními o zvýšení stropu zadlužení, které budou hlavním tématem v 2. polovině října. V 16h vychází index nákupních manažerů ve výrobě za září – konsensus počítá s mírným m/m poklesem na stále solidních
55 b. Později budou ještě dostupné prodeje aut za srpen (oč. se mírný m/m pokles).

Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,20 %, australský ASX –0,23 %). V rámci indexu Nikkei se nejvíce dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak relativně nejméně sektoru ropa a plyn. Evropské akciové indexy zahájily obchodování lehce v plusu. V 9:55 vychází míra nezaměstnanosti v SRN za září (oč. m/m stagnace na 6,8 %) a v 11h ten samý ukazatel za eurozónu za srpen (oč. m/m stagnace na 12,1 %). Stejným směrem otevřel i index pražské burzy. Martin Krajhanzl (analytik)

Telefónica ČR: aktuality k aukci frekvencí

PPF se aukce neúčastní, protože se jí nelíbila podmínka, že by se v následujících 15 letech nemohla sloučit s žádným mobilním operátorem. Avšak jsou tu 2 nové subjekty, které mají zájem o vstup:

1. Revolution Mobile: PPF prodala svou divizi PPF Mobilní služby jejímu šéfovi, Tomáši Budníkovi. Společnost poté změnila
jméno na Revolution Mobile.
2. Tasciane nebo KKCG: finanční investor, který se zajímá především o energetiku. Avšak skupina loni koupila Sazku od
PPF – Sazka má okolo 7 tisíc loterijních terminálů, kde může také prodávat mobilní služby.

Účto_tip_změny21

Celkově je nejisté, zda je PPF úplně mimo mobilní trh, nebo nadále stojí za Revolution Mobile. Zdá se, že PPF by ráda měla možnost účastnit se konsolidace na trhu: buď Telefónica ČR, T-Mobile, nebo Vodafone. Zpočátku jsme si mysleli, že zpráva je pro akcie Telefónica ČR pozitivní, dokud jsme neslyšeli o Revolution Mobile. Případný 4. mobilní operátor by snížil akcie Telefónicy ČR. Na druhou stranu možnost převzetí je zase pro akcie společnosti pozitivním faktorem. Je to aktuálně „kalná voda“. Proto ponecháváme naši cílovou cenu a doporučení. Vera Sutdeja, CFA (analytik)

NWR: OKK bude nadále odebírat uhlí od NWR

Nový majitel OKK potvrdil, že bude po převzetí společnosti pokračovat v odebírání zhruba stejného množství koksovatelného uhlí od OKD jako doposud (asi 650 tis. tun). Dodávky budou za tržní cenu (MfD). Pokračující dodávky z OKD do OKK se vzhledem k logistice i k přizpůsobenosti provozu OKK na uhlí z OKD daly předpokládat.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).