Hlavní navigace

Americká spotřebitelská důvěra se v srpnu zlepšila

Jiří Škop

A to z 81,0 bodu na 81,5 bodu (trh 79,0 bodu). Richmondský průmyslový index se v srpnu zlepšil z –11 bodů na +14 bodů (trh očekával zlepšení pouze na 0 bodu).

Doba čtení: 3 minuty

Americký cenový index z trhu nemovitostí (S&P/CS) pro dvacet největších měst vzrostl o 0,9 % meziměsíčně (trh +1,0 %).

Německý IFO index se v srpnu zlepšil se 106,2 bodu na 107,5 bodu (trh 107,0). Složka ohodnocující současnou situaci vzrostla ze 110,1 bodu na 112,0 bodu, složka očekávání pak ze 102,4 bodu na 103,3 bodu. Spotřebitelská důvěra GfK se v září mírně zhoršila ze 7,0 bodu na 6,9 bodu (trh 7,1 bodu).

Maďarská centrální banka snížila svoji klíčovou sazbu o 20 bb na 3,80 % (trh 3,90 %). Míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváními v červenci poklesla z 10,3 % na 10,1 %.

Růst geopolitických rizik vedl k výprodeji rizikových aktiv

Růst geopolitických rizik spojených se Sýrií vedl k oslabování rizikových aktiv a k přesunu prostředků do bezpečných přístavů (švýcarská a japonská měna, německé dluhopisy atd.). Vzhledem k tomu, že evropská měna je relativně vůči dolaru rizikovější, v dopoledním obchodování ztrácela a kurz USD/EUR se posunul z úrovní okolo 1,3360 až na denní minimum na 1,3323. V odpoledních hodinách se však kurz USD/EUR vrátil nad ranní úrovně a dnes ráno se euro vůči dolaru obchoduje okolo hladiny 1,3380 USD/EUR.

Z německé ekonomiky jsme se dočkali průmyslového IFO indexu za srpen, který se výrazně zlepšil. Jeho vývoj tak byl plně v souladu s již známým PMI indexem a potvrzuje cyklické oživení německé ekonomiky. Slušný růst HDP ve druhém čtvrtletí o 0,7 % by tak mohl být následován dalším slušným výsledkem ve třetím čtvrtletí.

Data však nezklamala ani na druhé straně Atlantiku. Ceny nemovitostí dále rostou a potvrzují tak zlepšující se situaci na nemovitostním trhu. Nad očekávání se zlepšil  průmyslový index z Richmondu a celková spotřebitelská důvěra za srpen.

Dnes se příliš zajímavých údajů nedočkáme. Již ráno byla zveřejněna německá spotřebitelská důvěra, která se mírně zhoršila. V Itálii budou zveřejněny maloobchodní tržby za červen, zajímavější bude vývoj peněžní zásoby za ten samý měsíc za celou eurozónu. Tato data budou připomínkou toho, že kreditní kanál je na periferii EMU stále rozbitý, naši kolegové z SG očekávají další snížení meziroční dynamiky. Nakonec v USA budou zveřejněna další data z trhu nemovitostí (dosud nevyřízené prodeje domů).

Regionální měny v úterý ztrácely

České koruně se v úterý nedařilo, když se posunula z úrovní okolo 25,65 CZK/EUR nad hladinu 25,70. Přibližně 0,4 % ztrácel i polský zlotý, ještě větší ztráty okolo 1 % pak zaznamenal maďarský forint. Regionální měny následovaly ostatní riziková aktiva, například evropské akcie ztrácely po čtvrté hodině odpolední přes 2 %.

Včera byla zveřejněna v regionu pouze maďarská nezaměstnanost, která se v souladu s očekáváními snížila z 10,3 % na 10,1 %. Větší pozornosti se však těšilo zasedání centrální banky, která snížila svoji klíčovou sazbu o 20 bb na 3,80 %, zatímco trh očekával o něco menší krok (o 10 bb). Zmírnění tempa snižování sazeb se čekalo, dle centrální banky je tento postup ospravedlnitelný, když důvodem jsou více volatilní podmínky na globálních trzích. Inflační cíl ve výši 3 % je dle centrální banky dosažitelný i s uvolněnějšími měnovými podmínkami a další kroky měnové politiky budou závislé na ohodnocení rizik. Zde je nutné podotknout, že velkou váhu v tomto ohodnocení má vývoj maďarské měny. Oslabování forintu má totiž negativní dopad na ekonomické subjekty, které si braly půjčky v cizích měnách. Vzhledem k tomu, že vláda nutí banky převzít část těchto ztrát na sebe, tak oslabování forintu má negativní dopad i na bankovní sektor (dle dnešní zprávy bankovní asociace ponesou většinu ztrát z posledního návrhu právě banky, menší část pak stát).

dan_z_prijmu

Dnes se v regionu žádných zpráv nedočkáme, vývoj na regionálních měnách tak dále bude záviset na vývoji kurzu USD/EUR a na vývoji ostatních rizikovějších aktiv. Dnes však nebudou zveřejněny ani žádné klíčové indikátory ve světě.

Česká swapová křivka se v úterý po své celé délce posunula dolů přibližně o 2 bb, když následovala vývoj na eurových protějšcích. 

Našli jste v článku chybu?