Hlavní navigace

Americká inflace pokračuje v rostoucím trendu

18. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na minulém zasedání FOMC se k inflaci velká diskuze nevedla, protože většina členů vyjádřila důvěru v růst inflace k 2% cíli. Ekonomové SG očekávají, že dnešní data jim dají za pravdu.

Americká inflace dnes pravděpodobně povyskočí o 0,4 pb na 1,5 % za září, což by bylo nejvyšší tempo od října 2014. Celková inflace očištěná o pohyby cen pohonných hmot a potravin setrvá na svém tempu z minulého měsíce, tj. 2,3 % y/y.

I Fed si je jistý rostoucím trendem inflace

Na minulém zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC) se hodně debatovalo o vývoji trhu práce. K inflaci se tak velká diskuze nevedla, protože většina členů FOMC vyjádřila dostatečnou důvěru v růst inflace k 2% cíli. Ekonomové SG očekávají, že dnešní data jim dají za pravdu. Meziměsíční tempo celkové inflace by mělo zrychlit na 0,4 %. Meziroční dynamika pak poskočí z 1,1 % y/y v srpnu na 1,5 % y/y v září, což bude nejrychlejší růst od října 2014. Hlavním důvodem pro růst budou ceny pohonných hmot a obecně ceny energií. Jádrová inflace setrvá na 2,3 % y/y.

Tento vývoj by mohl podpořit dolar, protože, když už nic jiného, tak by nepřidělal vrásky na tváři amerických centrálních bankéřů.

Kalendář ekonomických dat včera překvapení nepřinesl

V podstatě potvrzení očekávání trhu ohledně včerejších údajů o vývoji amerického průmyslu nepodpořilo dolar. Ten totiž odepsal 0,3 % ze své hodnoty vůči euru a uzavřel opět na úrovni 1,11 USD/EUR.

Měny v regionu budou ovlivňovány vývojem v zahraničí

Dnešní regionální data nebudou příčinnou pohybu regionálních měn. V Česku a Maďarsku je ekonomický kalendář úplně prázdný a v Polsku údaje o průměrné mzdě a zaměstnanosti v září se také na vývoji zlotého nepodepíší. Kurzy měn budou reagovat na vývoj v zahraničí.

skoleni_13_10

Primární ceny poskočily

Včera zveřejněné statistiky o primárních cenových okruzích určitě potěšily ČNB. Všechny zveřejněné indikátory zmírnily o několik desetin procenta svůj meziroční pokles. Vývozní ceny v srpnu poklesly o 2,5 % y/y. Dovozní ceny pak v srpnu poklesly pouze o 3,6 % (v červenci –4,5 %), a to tyto statistiky nezahrnují růst ceny ropy na přelomu září a října z důvodu omezení těžby ropy kartelem OPEC. Tento nárůst asi ještě ceny průmyslových výrobců v září nereflektovaly, ale promítly už dřívější nárůsty cen. Ceny průmyslových výrobců i na to konto vzrostly o 0,3 % m/m  a spolu s efektem statistické základny zmírnily svůj propad na 2,4 % y/y (v srpnu –3,4 % y/y). Vzpruhu pro ceny potravin pak představují ceny zemědělských výrobců, které povyskočily o 4,2 % m/m, což utlumilo jejich meziroční pokles na 3,4 % (v srpnu –6,9 %).

Kurz koruny na tento vývoj podle očekávání nereagoval, neboť zůstává stále přikován ke hladině 27,02 CZK/EUR. Regionální měny ovšem včera ztrácely. Maďarský forint odepsal asi 0,7 % a poklesl nad 307,0 HUF/EUR. Polský zlotý ztratil asi 0,9 % a uzavřel nad 4,33 PLN/EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).