Hlavní navigace

Americká inflace podpoří holubice z Fedu

16. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Včerejší data z americké ekonomiky zklamala a snížila pravděpodobnost zvyšování sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu. Dnešní údaje o spotřebitelských cenách také mnoho důvodů pro utahování měnové politiky neposkytnou.

Včerejší data z americké ekonomiky zklamala a dále tak snížila pravděpodobnost zvyšování sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu. Dnešní údaje o spotřebitelských cenách také mnoho důvodů pro utahování měnové politiky Fedu neposkytnou. V regionu nás čekají domácí údaje o cenách a data z polského trhu práce. Tato čísla však pravděpodobně nemají sílu devizovými trhy pohnout. 

Americká inflace se podle nás dostane na jedno procento

Americké spotřebitelské ceny podle nás v srpnu vzrostly o desetinu procentního bodu a meziroční inflace by se tak měla dostat na 1 %. Růst očekáváme v jádrové složce, proti které působily ceny energií. Jádrová inflace by se tak měla udržet na slušných 2,2 %. Nicméně se domníváme, že ani to není dost na to, aby Fed na svém zasedání v příštím týdnu rozhodnul o zvýšení sazeb.

Představitelé EU budou dnes na summitu v Bratislavě projednávat další kroky po rozhodnutí britských občanů vystoupit z EU. Jednat se bude i o obraně a bezpečnosti, nicméně schválení konkrétních opatření se očekávat nedá.

Zklamání z amerického maloobchodu rozkývalo dolar

Eurostat včera potvrdil meziroční inflaci v eurozóně v srpnu na nízkých 0,2 % stejně jako v červenci. Jádrová inflace, tedy inflace bez započítání volatilních složek, oproti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu zvolnila na 0,8 %. Zmenšil se meziroční pokles cen pohonných hmot, zatímco inflace cen potravin naopak mírně zvolnila po červencovém skoku nahoru.

Včerejší americká data přinesla zklamání. Jak průmyslová produkce, tak zejména maloobchodní tržby nedosáhly na tržní očekávání a zaznamenaly meziměsíční pokles. Reakcí bylo pouze krátkodobé oslabení dolaru. Ještě odpoledne totiž americká měna své ztráty smazala a odpoledne se její kurz pohyboval kolem hladiny 1,124 USD/EUR. To je i úroveň, na které dnes nejobchodovanější měnový pár otevírá svou evropskou seanci.

České průmyslové zůstaly v srpnu beze změny

Na včerejšek, kdy jsme se nedočkali žádných ekonomických údajů z regionu, naváží dnešní údaje o domácích cenách v průmyslu. Podle našeho odhadu v srpnu zůstaly beze změny. Nicméně výrazný efekt statistické základny zmenší meziroční pokles z červencových 4 % na 3,2 %. V Polsku očekáváme další příznivé údaje z trhu práce, když slušný růst podle nás zaznamenaly jak průměrné mzdy, tak zaměstnanost. I přes zveřejnění nových údajů neočekáváme na regionálních trzích výrazné pohyby.

Včerejší aktivita na středoevropských devizových trzích vykazovala ještě prázdninový klid. Koruna i její roční forwardový kurz zůstaly bez výrazné změny na 27,02 CZK/EUR respektive na 26,73 CZK/EUR. Zlotý nadále posiloval a odpoledne zakončuje těsně pod úrovní 4,32 PLN/EUR. Mírné zhodnocení zaznamenal i maďarský forint, které se posunul blízko k úrovni 309,6 HUF/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).