Hlavní navigace

Americká ekonomika vytvořila v únoru 175 tisíc míst

Aktualizováno 13. 3. 2014 10:08
Vojtěch Železný

V pátek byla zveřejněna data týkající se pracovních míst ve Spojených státech. Největší světová ekonomika vytvořila v únoru 175 tisíc míst ve všech sektorech kromě zemědělství, což bylo o 30 tisíc více oproti tržnímu konsensu.

Americký úřad pro statistiku nadto revidoval zveřejněná čísla za leden směrem nahoru. Zvýšila se i průměrná hodinová mzda – a to o více, než očekávali analytici. Míra nezaměstnanosti se o desetinu procenta zvýšila na 6,7 %, což rovněž překonalo odhady.

dan_nemovitost

Počet nově vytvořených pracovních míst za předcházející dva měsíce byl pro analytiky spíše zklamáním, neboť se pohyboval hluboko pod dlouhodobými průměry především kvůli sněhovým bouřím na severu USA. V rozporu s tím se pak jevila výrazně klesající míra nezaměstnanosti, která se snížila ze 7 % v listopadu na lednových 6,6 %. Vysvětlení však můžeme najít ve snižující se pracovní síle, ze které odešlo mnoho lidí. Dvě pětiny amerických úspor v penzijních spořících plánech se nachází v akciích a akciových fondech, kterým se za poslední dva roky velmi dařilo: Od konce roku 2011 do konce roku 2013 vydělal index S&P investorům 53 % při započtení dividend. 61 % z 6,6 miliónů lidí, o které se snížila pracovní síla Spojených států, tak mohlo odejít do důchodu dříve, než sami čekali. Mezi lety 2000 a 2010 se zvýšil počet lidí ve věkové skupině 60 až 64 let (tedy těch, co opouští pracovní sílu) o 55,6 % na 10,8 milionů. Tudíž můžeme očekávat, že se bude počet lidí odcházejících do důchodu i nadále zvyšovat.

Z tohoto hlediska můžeme zveřejněná data za únor hodnotit pozitivně. Zvýšení míry nezaměstnanosti lze vysvětlit tím, že část Američanů, která dříve vzdala hledání práce, se opět vrací na pracovní trh. V roce 2010 se nacházelo ve Spojených státech 186 miliónu lidí ve věku mezi 15 a 65 lety. Při současném tempu můžeme očekávat, že se sníží nezaměstnanost do konce roku na hodnoty kolem 6 %. Zveřejněná lednová čísla tak po několika horších měsících přinášejí ubezpečení, že největší světová ekonomika by měla zrychlit svůj růst.

Našli jste v článku chybu?