Hlavní navigace

Americká ekonomika výrazně zpomalila. Američané přestávají utrácet

27. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední revize amerického HDP za první čtvrtletí tohoto roku přinesla významné snížení tempa jeho růstu. Z hlediska struktury byl významně snížen příspěvek osobní spotřeby.

Poslední revize amerického HDP za první čtvrtletí tohoto roku přinesla významné snížení tempa jeho růstu z původních 2,4% na 1,8%. Z hlediska struktury byl významně snížen příspěvek osobní spotřeby (kvartální růst byl snížen z 3,4% na 2,6%) a investice (z 2,2% na 0,4%). Z hlediska druhého čtvrtletí to poněkud paradoxně znamená prostor pro lepší než očekávanou výkonnost kvůli nižší výchozí základně. Pro trh je to zpráva týkající se „dávné“ minulosti, která by neměla nijak významně ovlivnit očekávání jak ohledně výkonnosti ekonomiky, tak především ohledně měnové politiky Fedu. Dolar reagoval na informaci lehkým oslabením a mírně klesly výnosy dluhopisů, nečekáme významnější prohloubení reakce, spíše její poměrně rychlé odeznění. 

• Prezident minneapoliského Fedu Kocherlakota byl překvapen rozsahem růstu výnosů amerických dluhopisů. Kocherlakota doplnil, že očekává pokles míry nezaměstnanosti v druhé polovině příštího roku. My doplňujeme, že růst výnosů státních dluhopisů znamená efektivní utažení měnových podmínek, jinak řečeno že funguje tak, jako by Fed už začal ukončovat kvantitativní uvolňování. Citlivý může být především trh s rezidenčními nemovitostmi, který by měl letos být jedním z tahounů ekonomiky. Pokud se udrží výrazně vyšší výnosy státních dluhopisů, může to začátek ukončení kvantitativního uvolňování oddálit. 

Účto_tip_změny21

• Prezident ECB Drahgi řekl, že konec vysoce uvolněné měnové politiky ECB je vzdálený a že ECB je naopak připravena dále podpořit ekonomiku, pokud to bude nutné. Draghi očekává pomalé a křehké oživení ekonomiky ve druhém pololetí a také opět zdůraznil, že převažují rizika pomalejšího než očekávaného růstu. Draghiho se také týká možný skandál týkající se italských státních financí. Podle respektovaného denníku Financial Times si Itálie měla pomocí derivátových operací otevřít cestu do EMU (snížením deficitu státního rozpočtu pod 3%). Draghi byl v té době šéfem italské státní pokladny. Italské ministerstvo financí však takové operace popřelo. Něco podobného prokazatelně udělalo Řecko, na to se to provalilo v roce 2009. 

• Událostí dneška v ČR bude zasedání ČNB. Měnové politika zůstane téměř jistě beze změny, sledovat se bude cokoliv bude řečeno k možnosti použití devizových intervencí na oslabení koruny. Kurz koruny k euru se drží poblíž 25,90, pokud by ČNB naznačila větší ochotu k intervencím mohla by koruna testovat psychologickou hranici 26,00. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).