Hlavní navigace

Americká ekonomika přináší jeden býčí signál za druhým.

Jan Čermák

„Trh práce (v Dallasu) se potýká s akutním nedostatkem profesí, jako jsou inženýři, auditoři, řidiči kamiónů či pracovníků ve stavebnictví“. „Stavební firmy, resp. developeři reportují (na trhu práce v Clevelandu) nedostatek zkušených obchodníků, přičemž výsledkem je tlak na růst mezd“.

Doba čtení: 1 minuta

Toto prosím není ani úryvek z nějakého sci-fi románu o americké ekonomice, ani popis situace před rokem 2007, kdy se USA vezly na křídlech realitní bubliny. Výše uvedené řádky jsou citacemi z včera zveřejněné Béžové knihy americké centrální banky, která se slovem snaží zachytit náladu v americké ekonomice napříč jednotlivými regiony.

dan_z_prijmu

Nejen z výše uvedených výroků, ale především z tvrdých makroekonomických dat je patrné, že tzv. „Velká recese“, která začala finanční krizí je na severoamerickém kontinentu opravdu definitivně pryč.Americká ekonomika totiž velmi pravděpodobně rostla ve druhé polovině minulého roku rychleji než 3,5 % (meziročně). Během stejného období poklesla míra nezaměstnanosti ze 7,5 % na 6,7 %. To na recesi či pokrizovou kocovinu nevypadá ani náhodou.

Amerika tedy šlape a jak to v klasickém globálním hospodářském cyklus chodí, k americké ekonomice se dříve nebo později přidají i ostatní ekonomické zóny světa. Je přitom jasné, že Ti kdož se k této fázi expanze světové ekonomiky nedokáží připojit, mají vlastní strukturální problém a nemohou vinu za pokračující recesi či stagnaci svalovat na zlé vrahy z Wall Streetu.

Našli jste v článku chybu?