Hlavní navigace

Americká data a komentáře Janet Yellen nakonec akciovým trhům pomohly

Autor: Shutterstock
Miroslav Frayer

Uplynulý týden byl podstatný zejména z pohledu zasedání americké centrální banky. Ta ústy její šéfky Janet Yellen trhům vzkázala, že zvyšování úrokových sazeb bude pouze velmi postupné.

NWR se dohodlo s věřiteli na odkladu termínu pro splnění podmínek splácení půjčky.

Západoevropské akcie by měly nový týden zahájit smíšeně.

Z makroekonomických údajů se hned na úvod týdne dočkáme amerických továrních objednávek. Během týdne pak budou zajímavé indexy ISM a zápis z posledního zasedání FOMC. V Evropě si pozornost zaslouží průmyslová výroba v Německu či ve Francii.

Société Générale včera zvýšila doporučení pro akcie francouzské investiční skupiny Wendel z držet na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Přestože do páteční seance vstoupily americké akcie v červeném, nakonec seanci uzavřely se ziskem 0,6 %. Uplynulý týden byl podstatný zejména z pohledu zasedání americké centrální banky. Ta ústy její šéfky Janet Yellen trhům vzkázala, že zvyšování úrokových sazeb bude pouze velmi postupné. Páteční data z trhu práce, indexy ISM a spotřebitelská důvěra celkově předčila očekávání a potvrdila solidní stav světové ekonomické jedničky. To povzbudilo sentiment na trzích a poslalo index S&P 500 na letošní maximum.

Většina asijských trhů navázala na vývoj ve Spojených státech a připsala si v průběhu dnešního nočního obchodování zisky. Ty se ale povětšinou pohybovaly do půl procenta. Naopak ve ztrátě dnes zakončila hongkongská nebo japonská burza (-1,3 %, resp. –0,4 %).

NWR

NWR se dohodlo se skupinou věřitelů na oddálení termínu pro splnění podmínek splácení půjčky z 31. března na 13. dubna. Původní dohoda podepsána 23. února 2016 počítala s odkladem splátek až do 31. července, pokud budou splněny určité podmínky. První z nich byla nezávazná dohoda s českou vládou o restrukturalizačních krocích a její odsouhlasení do 31. března. Druhá pak již mluví o závazné dohodě do konce dubna.

Vyjednávání ohledně plánu na restrukturalizaci firmy a její záchranu budou velmi zdlouhavá. Otázkou je, zda se vůbec nějaký kompromis podaří nalézt. My zůstáváme ohledně osudu společnosti stále velmi negativní.

Našli jste v článku chybu?