Hlavní navigace

Americká centrální banka představí vyvážený pohled na ekonomiku

13. 6. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Indikátor spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu mírně klesnul z 94,3 bodu na 94,3 bodu. Analytici očekávali pokles na 94 body.

Meziměsíční růst harmonizovaného indexu německých spotřebitelských cen byl za květen potvrzen na 0,4 %. Meziročně to znamená nulovou inflaci. • Francouzská průmyslová produkce vzrostla o nečekaných 1,2 % m/m (trh +0,4 %), což v meziročním vyjádření odpovídá zvýšení o 1,9 % (trh +1 %). Tento růst byl tažený zejména zpracovatelským průmyslem, který přidal 1,3 % m/m (trh +0,8 %) a v meziročním vyjádření se zvýšil o 1,6 % (trh +0,9 %).

Čínská průmyslová výroba v květnu v souladu s očekáváním přidala 6 % y/y. Maloobchodní tržby se zvedly o 10 % y/y, zatímco analytici očekávali o desetinu procenta vyšší číslo. Mírně zaostala pouze tvorba fixního kapitálu, která vzrostla o 9,6 %, zatímco trh předpokládal růst o 10,5 %.

Obchodování ovlivní nervozita před hlasováním o Brexitu

Dolar v minulém týdnu korigoval své ztráty, které utržil v důsledku špatných dat z trhu práce. Kurz USD/EUR se v polovině minulého týdne odrazil od úrovně 1,14 USD/EUR a tento týden hlavní měnový pár otevírá blízko hladiny 1,125 USD/EUR.

Dolar byl i minulý týden podporován prohlášeními amerických centrálních bankéřů. Prezidentka Fedu J. Yellen označila ve svém projevu data z trhu práce za varovná, ale na druhé straně zdůraznila, že se jednalo o jedno horší číslo v době, kdy jiné údaje vyznívají pozitivně. Její slova ve čtvrtek potvrdily týdenní statistiky z trhu práce, které vyzněly velmi pozitivně a také dolaru pomohly posílit.

Údaje z trhu práce budou jistě klíčovým tématem zasedání americké centrální banky tento týden. Zvýšení sazeb se na tomto zasedání očekávat nedá, ale důležité bude širší hodnocení kondice americké ekonomiky. Očekáváme, že ke zhoršení dojde ve výhledu pro trh práce, to ale bude vyrovnané lepším výhledem pro spotřebu amerických domácností. Pokračující spotřební apetit by měly v úterý ukázat maloobchodní tržby. Ty sice v květnu pravděpodobně zvolnily své růstové tempo z dubna, nicméně i tak by jejich dynamika měla zůstat slušná. Vyšší v květnu podle odhadů SG byly i spotřebitelské ceny. Inflace bez cen potravin a energií by se měla vyšplhat na 2,2 % y/y.

Na východním břehu Atlantiku se bude dále zvyšovat nervozita ohledně Brexitu. Očekáváme, že Bank of England na svém zasedání dá jasně najevo, že je připravena trhu poskytnout další likviditu v případě turbulencí v důsledku případného rozhodnutí vystoupit z EU. Na data z eurozóny bude tento týden chudý. Očekáváme pouze finální data za inflaci v zemích, kde ještě nebyla zveřejněna, a poté i údaje za eurozónu jako celek. Ceny v EMU podle předběžného odhadu v květnu ještě meziročně o 0,1 % y/y klesly. Jádrová inflace se však drží na 0,8 %. Zveřejněny budou také údaje průmyslu za duben. Ten podle odhadů SG vzrostl o 1,1 % m/m a zkorigoval tak svůj březnový pokles.

Vzhledem k blížícímu se referendu o britském setrvání v EU bude tento týden obchodování na světových trzích nervózní. Pozornost se bude upínat zejména na zasedání centrálních bank v USA a ve Velké Británii.

Dobrá data z reálné ekonomiky zastínila nízká inflace

Kurz české měny proti euru se po celý minulý týden držel velmi blízko hranice kurzového závazku. Nepatrně se oddálil ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen, ale i tak se kurz CZK/EUR nedostal nad 27,04. Polský zlotý v průběhu první poloviny týdne posiloval, ale ve čtvrtek se odrazil od úrovně 4,32 PLN/EUR a své zisky na koci týdne částečně korigoval. V oslabování mu pomohl i výrok polského vicepremiéra Morawieckiho, který prohlásil, že by byl znepokojen, pokud by polská měna rapidně posilovala. Velmi podobný vývoj sledoval kurz polského zlotého, který také v první polovině týdne získával, aby se ve středu odrazil od hladiny 310 HUF/EUR a týden zakončil blízko hladiny 311,5 HUF/EUR.

Data z české reálné ekonomiky stále ukazují na slušnou kondici

Údaje zveřejněné v pondělí potvrdily velmi dobrou situaci domácností. Průměrná reálná měsíční mzda se v prvním čtvrtletí zvýšila o 3,9 %, což představuje nejrychlejší tempo od začátku krize v roce 2009. Rostoucí mzdy a klesající nezaměstnanost se projevuje ve zvyšování nákupního apetitu domácností. Maloobchodní tržby bez aut v dubnu v souladu s naším očekáváním vzrostly o 4,9 % y/y a prodeje automobilů přidaly silných 15,8 %.

Kondice automobilového se projevila jak v dubnové statistice zahraničního obchodu, tak v číslech z průmyslu. Bilance zahraničního obchodu dosáhla 23,6 mld. CZK, což je vůbec nejlepší dubnový výsledek v historii. Bilanci podpořily hlavně vývozy dopravních prostředků a nižší dovozy (v nominálním vyjádření) minerálních látek. I přes dobrá čísla z průmyslu je zřejmé, že ekonomika zpomaluje. Podíl nezaměstnaných za květen sice klesnul o 0,3 pb na 5,4 %, ale skoro celý pokles šel na vrub sezónnosti. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ubrala pouze jednu setinu procentního bodu. Po očištění o kalendářní efekty neroste ani počet volných pracovních pozic.

skoleni_29_6

Inflace se znovu přiblížila nule

Meziroční růst českých spotřebitelských se v květnu propadl na 0,1 %. Za snížením inflace stálo zejména zlevnění plynu pro končené spotřebitele, ale přispěla i korekce růstu cen alkoholických nápojů a oblečení. Z pohledu ČNB byl v souladu s jejich předpoklady nejenom celkový výsledek, ale i struktura cenového vývoje. Ani tak ale není důvod pro to, aby se centrální bankéři z tohoto vývoje nějak radovali. Nic by to však nemělo měnit na očekávání ukončení režimu kurzového závazku. Jeho načasování ČNB vidí v polovině příštího roku, my v Q3 17. Nízká inflace mírně snížila tlak na kurzový závazek. Nicméně tento tlak ani v současnosti není výrazný. V dubnu ČNB skoupila pouze 400 mil. EUR (10 mld. CZK), což je množství, které centrální bankéřům vrásky na čele nedělá.

Tento týden ještě budou zveřejněna další data z české ekonomiky, nicméně ta už nebudou přitahovat takovou pozornost. Dnešní údaje by měly ukázat, že vnější rovnováha české ekonomiky je stále silná, když by běžný účet platební bilance měl podle našeho odhadu vykázat přebytek ve výši 21,4 mld. CZK. Ceny v průmyslu by měly zaznamenat druhý meziměsíční růst v řadě, i když jejich meziroční dynamika zůstane hluboce záporná.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).