Hlavní navigace

Americká centrální banka ponechá sazby beze změny

31. 10. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Hlavní událostí tohoto týdne bude zasedání Fedu, který sice asi ponechá sazby beze změny, ale bude trh připravovat na jejich prosincově zvýšení, které zpečetí nově vytvořená pracovní místa.

Hlavní událostí tohoto týdne bude zasedání americké centrální banky. Ta sice zřejmě ponechá sazby beze změny, nicméně bude trh připravovat na jejich prosincově zvýšení. Nahrát by mu měla i slušná data z trhu práce (počet nových pracovních míst za říjen), která budou zveřejněna tento pátek. Měnovou politiku beze změny tento týden pravděpodobně ponechá i britská centrální banka. Eurozóna by měla za třetí kvartál vykázat slušný růst na úrovni 0,4 % q/q. V regionu bude pozornost směřovat na PMI indikátory a na zasedání České národní banky.

Nově vytvořená místa zpečetí prosincové zvýšení sazeb

Začátek tohoto týdne odstartuje říjnová inflace v eurozóně a růst HDP za Q3 16. Díky slušné domácí poptávce by si ekonomika eurozóny měla polepšit o 0,4 % q/q. Říjnová inflace by měla dosáhnout 0,5 % y/y, což je nejvyšší hodnota od června 2014. Ve středu Fed pravděpodobně ponechá sazby beze změny, nicméně oznámí, že o zvýšení úrokových sazeb bude uvažovat na následujícím, tedy prosincovém zasedání. Pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb by měl ještě zvýšit čtvrteční ISM index mimo oblast zpracovatelského průmyslu a páteční data z trhu práce. Ty by v říjnu měly dosáhnout vysokých 200 tisíc.

Americké osobní příjmy i výdaje by si v září měly polepšit. O dvě desetiny by si měl polepšit i jádrový deflátor soukromé spotřeby (na 1,2 % y/y), což jsou pro Fed dobré zprávy. Eurozóna by měla v Q3 16 vykázat slušný růst na úrovni 0,4 % q/q a 1,6 % y/y a to i navzdory vystoupení Velké Británie z EU. Hlavním zdrojem růstu HDP by měla být domácí poptávka, zatímco čisté exporty byly tentokrát na rozdíl Q2 zřejmě brzdou. Struktura růstu však bude zveřejněna až na konci listopadu. Podle předstihových indikátorů by se eurozóně mělo dobře vést i v Q4 16, když ekonomové SG očekávají růst na úrovni 0,5 % q/q. Říjnová inflace by si měla o jednu desetinu polepšit na 0,5 %, což je nejvyšší hodnota od června 2014. Jádrová inflace bude zřejmě třetí měsíc v řadě stagnovat na 0,8 % y/y.

Po rušném pondělku bude následovat klidnější úterý. Ve Spojených státech bude mezi zajímavější data patřit index ISM mapující aktivitu v průmyslu. Ten by se měl i v říjnu udržet v zóně expanze na 50,8 bodech.

Zasedání americké centrální banky ve středu zřejmě skončí ponecháním úrokových sazeb beze změny. Na svém zářijovém zasedání centrální banka ohodnotila rizika jako téměř vyvážená. V této rétorice bude podle ekonomů SG pokračovat i v listopadu s tím, že oznámí, že na následujícím (prosincovém) zasedání bude uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Říjnový PMI index za celou eurozónu by měl být potvrzen na úrovni 53,3 bodu. K vysokému růstu PMI přispěla především Francie, kde index podle předběžných údajů vyskočil na desetiměsíční maximum.

Ve Spojených státech se říjnový index ISM mimo oblast průmyslu zřejmě udrží na vysoké úrovni 55 bodů. To by mělo být dalším dílkem do mozaiky prosincového zvýšení sazeb v USA. Britská centrální banka ponechá sazby s největší pravděpodobností beze změny na současné úrovni 0,25 %. HDP v Q3 16 překvapil výrazným růstem o 0,5 % q/q, přičemž lépe dopadla i většina dat z reálné ekonomiky. Pokles úrokových sazeb směrem k nule tedy zatím není na pořadu dne.

Sérii dat z tohoto týdne završí počet nově vytvořených pracovních míst mimo oblast zemědělského sektoru ve Spojených státech. Ten v srpnu a v září podstatně zpomalil, když dosáhl průměrných 156 tisíc ve srovnání s průměrnými 230 tisíci v červnu a v červenci. V říjnu by však měl počet volných pracovních míst povyskočit na 200 tisíc a dát tak zelenou prosincovému zvýšení úrokových sazeb. V eurozóně budou zveřejněny finální výsledky kompozitních PMI indexů a PMI indexů u oblasti služeb. Říjnový PMI index by měl být potvrzen na relativně silné úrovni 53,5 bodu.

Růst HDP ve většině zemí příjemně překvapil

První polovina minulého týdne byla poklidná. Kurz eura vůči dolaru se držel převážně v pásmu 1,085 – 1,090 USD/EUR, když data ani z jednoho břehu Atlantiku neměla dostatečnou sílu přimět kurz k výraznějšímu pohybu. Říjnová spotřebitelská důvěra ve Spojených státech ztratila 5,5 bodu, když poklesla na 98,6 bodu. Trend od června 2015 se však nachází kolem úrovně 98 bodů a tak byl říjnový pokles spíše korekcí výrazného růstu z minulých dvou měsíců. Indikátory důvěry v eurozóně naopak překvapovaly pozitivně. Zlepšení zaznamenal jak PMI index z oblasti průmyslu, tak z oblasti služeb, ve kterém byl vzestup dokonce markantnější. Příjemně překvapila i říjnová důvěra průmyslníků v německou ekonomiku měřená indexem Ifo. Ta dopadla lépe ve všech složkách, a to jak ve srovnání s očekáváním trhu, tak ve srovnání s minulým měsícem. V závěru týdne byl pak zveřejněn vývoj HDP za Q3 16 v USA, Velké Británii, Španělsku a Francii. Ve všech zemích, kromě Francie, překvapil vyšším než očekávaným růstem. K posílení euru směrem k úrovni 1,095 USD/EUR dopomohlo páteční oznámení záměru ředitele FBI prozkoumat emaily, které Hillary Clintonová odeslala ze svého soukromého účtu v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu

V regionu bude hned v pondělí zveřejněn předběžný odhad polské inflace. Ta se v říjnu zřejmě opět o něco více přiblížila ze spodu nulové úrovni. Ve všech zemích regionu budou tento týden zveřejněny PMI indexy, které by měly potvrdit slušnou kondici v oblasti průmyslu. V České republice ve čtvrtek zasedá centrální banka, která zároveň zveřejní novou inflační prognózu.

PMI indexy ve všech zemích regionu se v říjnu zřejmě držely bezpečně v zóně expanze. V České republice a Polsku by si měly ve srovnání s minulým měsícem polepšit. Korekce je pravděpodobná u maďarského indikátoru, který v září překvapil růstem na 57 bodů.

skoleni_27_5

Na svém posledním zasedání centrální banka překvapila, když i v oslabení (jednání se neúčastnili tři členové bankovní rady) sblížila tzv. „tvrdý“ a „měkký“ závazek. Minimální délku kurzového závazku („tvrdý závazek“) posunula minimálně do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Přičemž „měkký“ závazek zůstal beze změny, když bankovní rada nadále předpokládá exit v polovině příštího roku. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci zhodnotil dosavadní vývoj ekonomiky v souladu s aktuální prognózou. HDP překvapil vyšším růstem, zatímco růst mezd za posledním výhledem podle jeho slov mírně zaostává. To se pravděpodobně odrazí i v nové prognóze ČNB, která bude publikovaná tento čtvrtek. Pokud jde o načasování exitu, ČNB podle našeho názoru tentokrát ke změnám nepřistoupí.

Maďarská centrální banka a nestandardní nástroje

V regionu byl minulý týden kalendář ekonomických událostí poloprázdný. Důvěra v českou ekonomiku v říjnu znovu mírně povyrostla a dosáhla nejvyšší hodnoty od ledna.  Ministr financí Andrej Babiš minulý týden prohlásil, že státní rozpočet skončí letos v přebytku. Naše prognóza sice počítá „pouze“ s vyrovnaným rozpočtem, přebytku se na konci roku ale opravdu můžeme dočkat. Maďarská centrální banka ponechala klíčovou 3M úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,9 %. O 10 bb (na 1,05 %) ale snížila horní hranici intervalu pro zápůjční overnightovou sazbu, spodní hranici intervalu ponechala beze změny na úrovni –0,05 %. Zároveň snížila míru povinných minimálních rezerv ze 2 % na 1 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).