Hlavní navigace

Americká centrální banka dnes nastavení měnové politiky nezmění

27. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Změnu v nastavení americké měnové politiky na dnešním jednání Fedu analytici neočekávají. Na předchozím zasedání američtí centrální bankéři uvedli, že předpokládají pouze dvojí zvýšení dolarových úrokových sazeb. I to se ale pro letošek zdá jako nadsazené.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za březen zklamaly slabým růstem o 0,8 % m/m, když trh počítal s jejich vzestupem o 1,9 % m/m. A to byl směrem k horšímu revidován i únorový výsledek (z původně udávaných –3,0 % na –3,1 % m/m). Po očištění o dopravní sektor březnové objednávky dokonce o 0,2 % m/m poklesly oproti očekávanému zvýšení o 0,5 % m/m.

PMI americké aktivity v sektoru služeb v dubnu podle předběžných dat vzrostl na 52,1 bodu z březnových 51,3 bodu. Výsledek tak v podstatě odpovídal tržnímu očekávání ve výši 52,0. Celkový kompozitní indikátor potom činil 51,7 bodu po březnových 51,3 bodu.

Dubnová spotřebitelská důvěra v USA nečekaně výrazně klesla na 94,2 bodu z březnových 96,2 bodu. Trh přitom čekal zhoršení pouze na 95,8 bodu.

Fed index průmyslové aktivity z Richmondu za duben klesl na hodnotu 14 bodů po březnových 22 bodech. Trh se ovšem obával poklesu na 12 bodů.

Maďarská centrální banka v souladu s tržním očekáváním rozhodla o snížení své klíčové měnověpolitické sazby o 15 bb na 1,05 %.

Slabší americká data pomohla euru

Včerejší den byl ve znamení posilování společné evropské měny, když si euro proti dolaru připsalo téměř půl procenta. Nejednalo se ale ani tak o zhodnocení eura, jako spíše o znehodnocení dolaru. Dolaru ublížilo především odpolední zveřejnění amerických dat. Zklamala čísla březnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby i dubnové spotřebitelské důvěry. Jedinou lehce pozitivnější zprávou byl dubnový PMI ze sektoru služeb.

Dnešní evropský ekonomický kalendář není nezajímavý. Hned ranní hodiny přinesou čísla spotřebitelské důvěry z Francie (za duben) či Německa (za květen). Za celou eurozónu pak bude publikována březnová peněžní zásoba (měřená agregátem M3). Pozornost ale bude směřovat především k prvnímu odhadu HDP Velké Británie za úvodní čtvrtletí tohoto roku. Bude se jednat o první takovouto statistiku z ekonomicky významných zemí. Nicméně klíčovou událostí dneška je výsledek jednání amerických centrálních bankéřů.

Změnu v nastavení americké měnové politiky na dnešním jednání FOMC neočekáváme. Na předchozím březnovém zasedání došlo k tomu, že američtí centrální bankéři snížili očekávanou trajektorii dolarových úrokových sazeb, pro letošní rok místo čtyř zvýšení začali předpokládat pouze dvě. To ve výsledku znamenalo efektivní uvolnění měnové politiky. Nicméně i tak se dvojí předpokládané zvýšení dolarových sazeb zdá pro letošní rok jako nadsazené. A to i ve světle toho, že podmínky na finančních trzích se oproti počátku roku uvolnily. Současná slabost růstové dynamiky v americké ekonomice (pro Q1 očekáváme mezikvartální anualizovaný růst pouhých 0,2 %) ale nedovolí očekávání letošního dvojího snížení dolarových úrokových sazeb udržet. To by samozřejmě bylo pro dolar negativní.

Polský zlotý dnešním regionálním vítězem

Na domácím devizovém trhu byl včera naprostý klid, kurz koruny vůči euru se držel v blízkosti úrovně kurzového závazku a výrazněji se neodpoutal od úrovně 27,03 CZK/EUR. Oslabení dolaru na globálním trhu se projevilo i na jeho korunové hodnotě. Zatímco ještě ráno se kurz nacházel u hladiny 24 CZK/USD, v odpoledních hodinách již byl dolar pro českého investora o patnáct haléřů levnější.

Zasedání maďarské centrální banky vneslo mírnou volatilitu na kurz forintu. Před zveřejněním výsledku jednání maďarských centrálních bankéřů forint ztrácel v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky. Ta se nakonec naplnila, když sazba byla snížena o 15 bb na 1,05 %. To odpovídalo tržnímu konsensu. Ve výsledku se forint vrátil k dopoledním úrovním.

Nejúspěšnější měnou regionu byl včera polský zlotý, který si polepšil o téměř celé procento. Tento pohyb je ale třeba vnímat jako korekci předchozích výrazných ztrát, když v předchozích třech dnech zlotý ztratil zhruba tři a půl procenta.

skoleni_13_10

Dnešek žádná nová data z regionu nepřinese. Koruna zůstane přilepená k úrovni kurzového závazku a okolní regionální měny budou pouze reflektovat situaci na globálních trzích.

Swapová výnosová křivka se včera na svém delším konci posunula zhruba o 3 bb výše, když pouze pasivně následovala vývoj svého eurového protějšku. Vzestup výnosů státních dluhopisů za IRS křivkou mírně zaostával. Zajímavou událostí dneška může být pro dluhopisový trh aukce státních dluhopisů. Poptávku očekáváme zejména po papíru s nejkratší dvouletou splatností. Nabízet se bude i sedmiletý a devítiletý bond.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).