Hlavní navigace

Američané rozjíždějí útraty a Evropa se těší na čtvrteční summit

16. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na trzích je znovu veselo, protože americký nákupní košík je v poslední době překvapivě plný. V posledních třech měsících rostly útraty Američanů každý měsíc zhruba o procento.

Nejlépe se dařilo elektronice, jejíž prodeje za poslední kvartál vzrostly o více než osm procent. To je z části díky náběhu nového iPhonu 5, ale také celé řady jiných hraček jako tablet Google Nexus nebo nový telefon Samsung Galaxy S3. Zatímco Američané navyšují útraty za chytré technologické hračky, v posledních letech evidentně méně navštěvují restaurace a šetří na oblečení.

skoleni9_11

Tržní optimismus ale není v tuto chvíli hnaný pouze americkým spotřebitelem. Svojí roli hraje i dobrý rozjezd americké výsledkové sezóny a především pozitivní očekávání před summitem Evropské unie na konci tohoto týdne. Před tím by ale investoři měli být z řady důvodů spíše opatrní.

Jak ukázalo víkendové výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF), shoda na novém řeckém a španělském balíku teprve krystalizuje a na konci týdne k ní pravděpodobně ještě nedojde. I když Madrid může mít podle Financial Times žádost o pomoc připravenou v šuplíku, zřejmě ji odloží až na období po sérii regionálních voleb. Ty čekají Španěly v nadcházejících týdnech. Řecko zase podle posledních zpráv ještě nemá dokončené finální hodnocení Trojky. Evropští politici se sice plus mínus shodují s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na tom, že Řekové potřebují na své reformy víc času. Nikdo však Athénám zatím nechce dodatečný čas na reformy zaplatit. Rozhovory o dalších penězích pro Řecko, eventuálně o odpuštění části stávajících řeckých dluhů, tak budou ještě hodně napínavou politickou detektivkou.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).