Hlavní navigace

Američané rozjíždějí útraty a Evropa se těší na čtvrteční summit

Jan Bureš

Na trzích je znovu veselo, protože americký nákupní košík je v poslední době překvapivě plný. V posledních třech měsících rostly útraty Američanů každý měsíc zhruba o procento.

Doba čtení: 1 minuta

Nejlépe se dařilo elektronice, jejíž prodeje za poslední kvartál vzrostly o více než osm procent. To je z části díky náběhu nového iPhonu 5, ale také celé řady jiných hraček jako tablet Google Nexus nebo nový telefon Samsung Galaxy S3. Zatímco Američané navyšují útraty za chytré technologické hračky, v posledních letech evidentně méně navštěvují restaurace a šetří na oblečení.

dan_z_prijmu

Tržní optimismus ale není v tuto chvíli hnaný pouze americkým spotřebitelem. Svojí roli hraje i dobrý rozjezd americké výsledkové sezóny a především pozitivní očekávání před summitem Evropské unie na konci tohoto týdne. Před tím by ale investoři měli být z řady důvodů spíše opatrní.

Jak ukázalo víkendové výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF), shoda na novém řeckém a španělském balíku teprve krystalizuje a na konci týdne k ní pravděpodobně ještě nedojde. I když Madrid může mít podle Financial Times žádost o pomoc připravenou v šuplíku, zřejmě ji odloží až na období po sérii regionálních voleb. Ty čekají Španěly v nadcházejících týdnech. Řecko zase podle posledních zpráv ještě nemá dokončené finální hodnocení Trojky. Evropští politici se sice plus mínus shodují s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na tom, že Řekové potřebují na své reformy víc času. Nikdo však Athénám zatím nechce dodatečný čas na reformy zaplatit. Rozhovory o dalších penězích pro Řecko, eventuálně o odpuštění části stávajících řeckých dluhů, tak budou ještě hodně napínavou politickou detektivkou.

Našli jste v článku chybu?