Hlavní navigace

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu zrychlila, očekávání ale zklamala

1. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průzkum PMI hlásí, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu zrychlila svůj růst jen nepatrně a výsledek zaostal za očekáváním trhu.

Průzkum PMI hlásí, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu zrychlila svůj růst jen nepatrně a výsledek zaostal za očekáváním trhu.

Pro připomenutí: říjnový výsledek představoval nejpomalejší růst za uplynulých deset měsíců, PMI za listopad tak představuje druhou nejnižší hodnotu za uplynulých jedenáct měsíců, tedy druhou nejnižší hodnotu za letošní rok.

Listopadový průzkum indikuje zrychlení tempa růstu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu, na druhou stranu ale dle průzkumu PMI došlo ke zpomalení tempa růstu průmyslových objednávek: jde o čtvrtý pokles v řadě a příslušný indikátor se dostal na nejnižší úroveň od června 2013.

Průzkum PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu vnímám jako argument pro můj předpoklad, že závěrečné čtvrtletí letošního roku bude v případě České republiky znamenat zpomalení tempa růstu průmyslové výroby, a to v důsledku slabšího růstu objednávek.

Jakkoliv je souhrnný indikátor PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu na úrovni 54,2 sám o sobě solidní, tak jde o druhou nejnižší úroveň naměřenou v letošním roce. Letošní minimum pak bylo zaznamenáno v předchozím měsíci, tedy v říjnu. Tuzemský průmysl se potýká se zpomalením tempa růstu objednávek, což by mělo v závěrečném čtvrtletí letošního roku vyústit do zpomalení tempa růstu průmyslové výroby. Bez zajímavosti jistě není skutečnost, že dle zpomalení tempa růstu objednávek signalizuji PMI průzkum také v případě německého zpracovatelského průmyslu, s nímž je český průmysl samozřejmě velmi úzce provázán.

Zprávy ze zbytku středoevropského regionu jsou smíšené: v Polsku PMI nepatrně klesl, z 52,2 na úroveň 52,1 a zaostal tak za očekáváním trhu. Indikátor výroby v rámci průzkumu PMI naopak indikuje zrychlení růstu výroby v polském zpracovatelském průmyslu a dobrou zprávou je zrychlení tempa růstu objednávek v polském průmyslu. Maďarsko pak hlásí nárůst indikátoru PMI z 55,4 na 56,2, což je nejvyšší úroveň od loňského července.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu pokračuje v rámci středoevropského regionu v růstu, nicméně průzkumy PMI za český a polský průmysl vyšly v listopadu mírně slabší, než se čekalo. Tuzemský průmysl hlásí nejslabší růst objednávek od června roku 2013, což je předzvěstí slabšího růstu výroby za závěrečné tři měsíce letošního roku a slabší dynamika růstu výroby může přetrvat i do prvních měsíců roku 2016, pokud se neoživí tempo růstu objednávek. V tomto ohledu bude hodně záležet také na číslech z německého průmyslu a na situaci v globální ekonomice a světovém obchodu obecně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).