Hlavní navigace

Akcové burzy pokračují v růstu

22. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské akcie pokračují v růstu. Stoxx 600 v závěru dne roste o zhruba 0,6 %, když hlavním tahounem jsou technologické a farmaceutické tituly, kterým pomáhají například lepší než očekávané výsledky britského výrobce léčiv GlaxoSmithKline.

Naopak se nedaří tabákovým společnostem po zprávě British American Tobacco, kterému dále klesá odbyt cigaret. Akciové trhy jsou ale všeobecně podporovány rostoucími spekulacemi na další měnové stimuly na podporu ekonomiky od Evropské centrální banky.

21_5_skoleni

Americké indexy do dnešní seance vstoupily se ziskem zhruba jedné desetiny procenta. Podporou jim jsou lepší hospodářské výsledky firem. Z doposud reportujících firem 80 % předčilo očekávání ohledně zisku a 61 % překonalo odhady tržeb. Dnes se daří zejména síťovým odvětvím, oproti Evropě ale nejvíce ztrácejí farmaceutické tituly, které tlačí dolů horší prodeje léku na roztroušenou sklerózu Tecfidera společnosti Biogen.

Pražská burza zakončila v zisku 0,3 %. Nejvíce dnes vzrostly akcie Unipetrolu (+3,9 %), které reagovaly na velmi dobrá čísla hospodaření za třetí kvartál. Dařilo se většině titulů, z velkých emisí zisky zaznamenaly ČEZ (+1,2 %) nebo Komerční banka (+1,1 %). Na druhou stranu se nejhůře vedlo kromě NWR akciím Erste (-2,4 %). U nich mohla do jistě míry sehrát roli zpráva, že 11 z celkových 130 evropských bank by nemělo projít testy ECB. Dvě z nich by měly být rakouské.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).