Hlavní navigace

Akční intervenční podzim ČNB

7. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Po silném září, kdy centrální banka na trhu nakoupila 3,7 mld. eur, aby zabránila koruně v prolomení intervenční hranice, má za sebou další akční měsíc. V říjnu totiž musela na trhu nabrat další téměř 4 mld. eur.

Po silném září, kdy centrální banka na trhu nakoupila 3,7 mld. EUR, aby zabránila koruně v prolomení intervenční hranice, má ČNB za sebou další akční měsíc. V říjnu totiž musela na trhu nabrat další téměř 4 mld. EUR. Zavedení a následné zabezpečování kurzové hranice už přineslo centrální bance do rezerv necelých 30 mld. eur na jedné straně a pro ekonomiku nových skoro 800 mld. korun na straně druhé.

Za tak akčním podzimem na devizovém trhu stály především očekávání investorů ohledně blížícího se exitu z kurzového systému. Tedy snaha naskočit do „rozjetého“ vlaku v době, kdy se všude kolem hrály hry na záporné úrokové sazby a prodlužování kvantitativního uvolňování ECB. Nakonec bylo to vidět na dluhopisovém trhu, kde v té době vzrostla poptávka ze strany zahraničních investorů po korunových státních bondech. Pro exportéry to byly měsíce, kdy v důsledku likvidity výrazně posílila koruna na forwardovém trhu a snižovala atraktivitu kurzového zajištění.

skoleni_4_3

Pro úplnost lze jen dodat, že devizové rezervy díky intervencím vytvořily nový historický rekord ve výši 80,3 mld. EUR (listopad), což odpovídá asi 46 % HDP. A zapomenout nemůžeme ani na fakt, že ČNB může dále nakupovat tolik eur, kolik chce, protože v tomto směru není ničím omezována. Jak ovšem už naznačuje listopadový výsledek devizových rezerv, aktivita ČNB na trhu v tomto měsíci polevila. K uklidnění situace napomohla změna nálady v americké ekonomice, kde výrazně vzrostly dlouhodobé úrokové sazby, stejně jako sázky na rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Pozornost investorů se proto znovu začala zaměřovat tam a další trhy zažily odliv investic, nebo jako ten náš – úlevu.

Ani masívní intervence v posledních měsících nemění náš pohled na kurzový režim. Rostoucí inflace by měla vytvořit dostatečný prostor ČNB k opuštění tohoto systému ve třetím čtvrtletí příštího roku. Brzký konec sice komplikuje ECB, která nejspíše protáhne QE, aby podpořila inflaci (nebo možná spíše italské dluhopisy), avšak zatím není důvod odkládat uvolnění koruny dále do budoucnosti. Nakonec tento režim měl původně skončit už v prvním kvartále 2015, takže formálně vlastně už dost přesluhuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).